03/04/2022
Agrinio Kings 19 8 15 17 - 59 -
Agrinio Tutors 14 12 12 23 - 61 -

Νίκη στο φινάλε σε ματσάρα για τους Tutors

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι οι Agrinio Tutors κέρδισαν στο φινάλε με 61 – 59 τους Agrinio Kings και οι δύο ομάδες έχουν πλέον τις ίδιες νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Kings μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 7 – 0 και ανέβασαν τη διαφορά στους 9 λίγο μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 για τους Kings.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως με σερί 12 – 1 οι Tutors πέρασαν μπροστά στο σκορ. Οι Kings έκλεισαν το ημίχρονο με 4 συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκαν με 1.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 30ο λεπτό με 4 πόντους.

Οι Kings ξέφυγαν με 8 στην τελευταία περίοδο, όμως οι Tutors ροκάνισαν τη διαφορά με τον Καρέτσο να δίνει λύσεις επιθετικά και στο φινάλε “μίλησε” ο Χρήστος Στραβοδήμος που με 5/6 βολές έφερε μπροστά την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη.

Ο Χρήστος Στραβοδήμος που ήταν ο Betsson MVP του αγώνα σημείωσε 20 πόντους και ακολούθησαν ο Αργύρης με 15 και ο Καρέτσος με 11 για τους νικητές.
Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλαμπαλίκης με 19, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Στάμου που πέτυχε 11.

AGRINIO KINGS: Ζαφείρης, Καλαμπαλίκης 19(1), Κεφαλής, Κουβέλης Γ. 9(2), Κουβέλης Θ. 2, Μπαλωμένος 4(1), Μπόκας 2, Στάμος 11, Στραβοδήμος Ν., Τζαγκαράκης 9(1), Τσιρώνης 3(1).
AGRINIO TUTORS: Αθανίτης 5, Αργύρης 15(3), Βαρδουλάκης, Γιαννοκώστας 3(1), Γκούβας, Διδασκάλου, Καρέτσος 11(3), Λιάγκας 2, Πυρπίλης, Στραβοδήμος Χ. 20, Φραγκούλης, Πολύζος 5.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι και το ενδιαφέρον διατηρήθηκε αμείωτο ως το τέλος.
Τι δε μας άρεσε. Οι Tutors έχουν πλάνο στο παιχνίδι τους, όμως όταν ο Κώστας Καρέτσος δεν είναι ήρεμος, τότε δε βρίσκουν λύσεις.