20/01/2020
Capital Con-Trolls 9 14 17 12 - 52 -
Panzerakia 11 15 16 6 - 48 -

Νίκη στο τέλος για τους Capital Con-Trolls.

Το Σάββατο 18-1-2020, οι πρωτοπόροι Capital Con-Trolls του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League, με σερί 8-1, υποδέχτηκαν τα Panzerakia που με το δικό τους σερί να είναι 4-5, ήθελαν να κάνουν την έκπληξη και να κλέψουν βαθμούς από τους επι κεφαλής του ομίλου, Capital Con-Trolls. Αυτή η απόπειρα από τα Panzerakia, είχε ως αποτέλεσμα να δούμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Το ξεκίνημα θα βρει τις δυο ομάδες ισοδύναμες, με ελάχιστα καλύτερα τα Panzerakia καθώς επικράτησαν κατά την πρώτη περίοδο, με το σκορ υπερ τους, 9-11. Από τους Capital Con-Trolls, ξεχώρισε ο Λυκογιάννης με ένα τρίποντο, ενώ άλλους 3 πόντους πέτυχε και ο Αθανάσαινας. Για τα Panzerakia μπροστάρης ήταν ο Πάλλας με 5 πόντους, ο οποίος πέτυχε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του.

Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες θα κονταροχτυπηθούν πάλι στα ίσα, με 12 πόντους για τους Capital Con-Trolls και 13 από τα Panzerakia. Ο Νίκας ήταν πιο εύστοχος από την πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ ο Αθανάσαινας πρόσθεσε άλλους 4. Από τα Panzerakia ξεχώρισε ο Σακελλαρίου με 2 τρίποντα, ο Πάγκαλος Δημήτριος με 4 πόντους, ενώ πέτυχε ένα τρίποντο και ο Μαλλιαρός.

Η τρίτη ήταν η πρώτη περίοδος στην οποία θα υπερτερήσει στο επιμέρους σκορ περιόδου η ομάδα των Capital Con-Trolls με 17-16,δεν ήταν όμως αρκετό να περάσει μπροστά στο σκορ με την περίοδο να λήγει 40-42 για τα Panzerakia. Ο Μαρζάβας Αναστάσιος θα μπει δυναμικά στον πίνακα των σκόρερ με 6 πόντους από τους οποίους ένα τρίποντο. Για τους Capital Con-Trolls τρίποντο πέτυχε και ο Νίκας και συνολικά 5 πόντους για την περίοδο αυτή. Από τα Panzerakia, ο Σακελλαρίου θα βάλει 9 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ το κύκλο των τριπόντων θα κλείσει ο Πάλλας με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6,75.

Οι Capital Con-Trolls θα κατορθώσουν να περάσουν μπροστά στο σκορ την τέταρτη περίοδο, καθώς τα Panzerakia  έμειναν χωρίς σκορ  τα πρώτα 5’ και 10’’. Στα επόμενα 4’ κ 50’’ τα Panzerakia πέτυχαν μόλις 6 πόντους με το Μαλλιαρό να βάζει 5 από αυτούς με ένα τρίποντο. Το τελικό σκορ θα γίνει 52-48, με τον Νίκα να βάζει 4 πόντους, τον Αθανάσαινα άλλους 3 και τον Μαρζάβα Αναστάση να πετυχαίνει ακόμη 1 τρίποντο. Τα Panzerakia μείωσαν 51-48 1’ και 34’’ πριν τη λήξη αλλά δεν κατόρθωσαν στη συνέχεια να ανατρέψουν το σκορ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 15/43 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 41 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 4 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 1/4 βολές, 13/35 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 35 rebounds (5 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκας (Capital Con-Trolls) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 4/5 βολές, 7/17 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 12 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 21 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σακελαρίου (Panzerakia) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 4/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 αμυντικά rebounds, μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 1 block με τελικό efficiency 18 (Λάθη:1).

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας 9(2), Μπομπόκης 1, Αθανάσαινας 12, Ξανθάκης 4, Νίκας 21(1), Χιώτογλου, Λυκογιάννης 5(1), Κατσάτσος.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 9(2), Φανουργιάκης, Κατσιγιάννης 4, Φανάρας, Μαλλιαρός 12(2), Πάγκαλος 6, Πούλος, Σακελαρίου 17(3).

Τι μας άρεσε: Ήταν πραγματικό ντέρμπι.

Τι δεν μας άρεσε: Ουδέν σχόλιο.