15/06/2023
Atlanta Socks 27 6 17 8 - 58 -
Πανικός BC 8 12 16 21 - 57 -

Nίκη στο τέλος για τους Atlanta Socks!

Με υψηλές ταχύτητες μπήκαν απο νωρίς οι Atlanta Socks με καλή διάθεση για να κερδίσουν τον αγώνα απο νωρίς. Με τον Κεσίσογλου και τον Κυριακού να έχουν όρεξη στην επίθεση κατάφεραν να βρουν πολλά εύκολα καλάθια και να παρουν απο νωρίς προβάδισμα. Αντίθετα οι Πανικος άργησαν αρκετά να μπουν στο ματς και να βρουν πατήματα χώρις να προλάβουν να μειώσουν την διαφορά που είχαν πάρει ήδη οι Atlanta Socks τελειώνοντας την περίοδο με σκορ 27-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πανικός ανέβασαν ρυθμό κυνηγώντας τον σκορ και κάνοντας ένα σκορ περιόδου 12-6 υπερ τους, χωρίς αυτό να είναι αρκετό για να γυρίσουν τον αγώνα στα μέτρα τους, Από την άλλη μερια οι Atlanta socks δεν κατάφεραν να σπασουν την αμύνα τις αντίπαλης ομάδας για να βρουν τις κατάλληλες και εύκολες λύσεις προς το καλάθι. Παρόλα αυτά κράτησαν την διαφορά υπερ τους και βρέθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 33-20.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, το μοτίβο των ομάδων παρέμεινε ίδιο, με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε το σκορ. Οι Atlnata Sock με τον Βορνίτη, Κεσίσογλου και Κυριακού να οδήγουν την ομάδα στην επίθεση και με την υπόλοιπη ομάδα να κάνει πολύ καλά την δουλείας της στην αμύνα, ώστε να κρατήσουν την ήδη υπάρχον διαφορά. Οι Πανικός αντίθετα συνεχίζοντας να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρνουν να γρενάρουν τους αντιπάλους τους. Σκορ τρίτης περιόδου 50-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το γήπεδο έγυρε προς την πλευρά του Πανικού. Με το πόδι στο γκάζι οι Πανικός συνέχισαν μέχρι το τέλος του αγώνα με τους Παρασκευά και Ψοφογιώργο Θ. να ηγούνται στην επίθεση της ομάδας και με την άμυνα να κάνει ότι μπορεί για να γυρίσει το παιχνίδι, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στον πόντο. Παρόλη την εικόνα του μάτς, οι Atlanta Socks προσπάθησαν να κρατήσουν τον αγώνα και να μην φυγουν ηττημένοι από το ματς. Σε ένα καταπλήκτικο τέλος, νικητές βγήκαν οι Atlanta Socks με σκρο 58-57.

MVP του αγώνα βγήκε ο Νικόλαος Βορνίτης πετυχαίνοτας για την ομάδα του 10 πόντους, 14 ριμπαουντ και 4 ασιστ

Από τους Πανικος ξεχώρισε ο Νικόλαος Παρασκευάς έχοντας 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασιστ

Atlanta Socks: Κατσικαρίδης 6, Βούλγαρης 5, Κεσίσογλου 15, Βορνίτης 10, Γκιόκας 2, Χατζηκυριακού 2, Κυριακού 18

Πανικος BC: Κοντόπουλος 2, Ψοφογιώργος Θ. 13, Καρανάτσιος, Νικολόπουλος, Τσελεκίδης 4, Ψοφογιώργος Δ. 2, Παρασκευάς 23, Δημητριάδης 6, Ιωσήφ 2, Τσάτσας 3, Ανθομελίδης 2