06/07/2021
Los Abeles Fakers 14 13 14 6 - 47 -
Collectors 12 12 7 14 - 45 -

Νίκη στο …θρίλερ οι Fakers!

Παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που έδειξαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Los Abeles Fakers έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης απέναντι στους Collectors με 47-45, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Basketaki Arena.
Μανδρώνης από Collectors Και Βογιατζής από την άλλη μπήκαν …δαιμονισμένοι στο παρκέ, σηκώνοντας το επιθετικό βάρος των ομάδων τους, με το πολύ όμορφο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-12 υπέρ των Fakers.
Ο ρυθμός παρέμεινε εξαιρετικός και στη δεύτερη περίοδο, με τους Χαραλαμπόπουλο και Σαβέριο να σκοράρουν δίνοντας προβάδισμα στους Collectors, το οποίο δεν κράτησαν για πολύ ώρα, καθώς ο Βογιατζής με δυο τρίποντα βόμβες, επανέφερε μπροστά την ομάδα των Fakers, με σκορ 27-24 για ημίχρονο.
Στην επανέναρξη μετά το ημίχρονο είχαμε  ένα μικρό διάστημα αστοχίας που έκοψε τον ρυθμό των δύο ομάδων, μέχρι ο ποιοτικός Ουζουνίδης γίνει παραπάνω απειλητικός και σε συνδυασμό με τον Πέγκα, να οδηγούν στο 41-31 τους γηπεδούχους βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη.
Κάποιος πρέπει να έβγαλε ξαφνικά τους Los Abeles Fakers από …την πρίζα στις αρχές του κρίσιμου τελευταίου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Μαυρακάκη να παθαίνει “black out”, τους Collectors να ειναι φοβεροί στο διάστημα αυτό και να περνούν μπροστά με πεντε λεπτα να απομένουν για το τέλος, αδυνατώντας να κρατήσουν το προβάδισμα όμως μέχρι το φινάλε, με το τελικό σκορ να ειναι 47-45 υπέρ των “πρασίνων”.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Από Collectors θετικός ήταν ο Μιχάλης Μανδρώνης με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.
Συνολικά οι Fakers είχαν 17/50 διποντα, 3/22 τρίποντα, 4/13 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη.
Συνολικά οι Collectors είχαν  11/45 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 5/7 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.
Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Πέγκας 7 (12 ριμπ. ), Βογιατζής 19, Ουζουνίδης 9 (11 ριμπ.), Φωτεινός 1, Μαυρακάκης 6, Ηρειώτης 5 (11 ριμπ.).
Collectors (Αγγελομάτης): Κύρκος 4, Μιχαϊλίδης, Λαγός 4 (13 ριμπ.), Αγγελομάτης 4, Μανδρώνης 21, Χαραλαμπόπουλος 10, Σαβέριος 2.
Τι μας άρεσε: Ο εξαιρετικός ρυθμός του αγώνα!!