19/12/2019
Shadows 10 9 7 9 - 35 -
Singular Logic 8 17 16 8 - 49 -

Νίκη τετράδας οι Space Hellas 2

Οι Space Hellas 2 επικράτησαν 49-35 των Shadows,έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί τους και «σκαρφάλωσαν» στην τέταρτη θέση του 3ου ομίλου της Development 2. Η ομάδα του Ντουμάνη με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησε απόλυτα και με σημείο αναφοράς την εξαιρετική της άμυνα, έφτασε δίκαια στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Οι Shadows προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλουν τον ρυθμό τους, όμως ήταν πολύ άστοχοι. Παρόλα αυτά προηγήθηκαν με 7-6 στα μισά της περιόδου. Το σκηνικό δεν ήταν διαφορετικό για τους Space Hellas 2, οι οποίοι επίσης τα… έσπασαν. Έτσι, οι γηπεδούχοι διατήρησαν έστω και μικρό προβάδισμα (10-8).

Οι Shadows συνέχισαν από θέση οδηγού και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (15-11), μέχρι τη στιγμή, δηλαδή, που οι Space Hellas 2 έβγαλαν αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, κρατώντας τον αντίπαλο για περισσότερα από πέντε λεπτά με μόλις τέσσερις πόντους και την ίδια στιγμή με μπροστάρη τον Παπαευαγγέλου, σημείωσαν 14 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 25-19.

Οι Space Hellas 2 συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Ο Παπαευαγγέλου ήταν ασταμάτητος επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (21-33). Οι Shadows έψαξαν αντίδραση, όμως έδειξαν πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Έτσι, είδαν τη διαφορά να αυξάνεται κι άλλο (26-41).

Στην τέταρτη περίοδο και παρότι είχαν χάσει τον Καραμάνο (τραυματίστηκε), οι Shadows έκαναν την αντεπίθεση τους, σε μία προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και με μπροστάρη τον Τόλια μείωσαν σε 34-45, όμως μέχρι εκεί ήταν. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις λύσεις και τα αποθέματα ενέργειας να απειλήσουν τους Space Hellas 2, οι οποίοι δεν έχασαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 49-35.

Οι Shadows τελείωσαν το ματς με 11-52 σουτ (21.2%), εκ των οποίων 4-24 τρίποντα (16.7%), είχαν 9-19 βολές (47.4%), μάζεψαν 37 ριμπάουντ (7-30), μοίρασαν 4 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Space Hellas 2 είχαν 22-61 σουτ (36.1%), εκ των οποίων 2-10 τρίποντα (20%), 3-8 βολές (37.5%), 37 ριμπάουντ (9-28), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη.

Shadows (Κοντοδήμας): Πασχάλης 4, Κακούρης 2, Γαβριελάτος 5, Τόλιας 16 (7ρ.), Παπαγιάννης 4 (8ρ.), Κοντοδήμας 3 (8ρ.), Καραμάνος 2 (8ρ.).

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αράπογλου, Μπόσκος 2, Κουφογεώργος 1, Καπλάνης 3, Παπαευαγγέλου 26 (8ρ.), Καραφώτης 4, Αλεβίζος 10, Καρζής, Παλιοκώστας 4, Καραλιώτας.

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Space Hellas 2 από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά. Ήλεγξαν τον ρυθμό μέσω της καλής τους άμυνας και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας των Shadows και η έλλειψη λύσεων.