23/11/2023
Sun City Spurs 13 24 13 21 12 83 -
Lyonmen 13 20 22 16 5 76 -

Νίκη θρίλερ για τους Sun City!

Σε ένα από τα πιο δραματικά ματς της χρονιάς, οι Sun City Spurs πήραν μια τεράστια νίκη ψυχολογίας απέναντι στους πολύ ψυχωμένους Lyonmen, οι οποίοι, αν και βρέθηκαν μπροστά με 69-71 15 δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, υποχρεώθηκαν στην τέταρτη φετινή τους ήττα, μετά το πέρας 45 αγωνιστικών λεπτών!

Οι Lyonmen ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο σκορ, 5-6, στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Μαγγωνάκης τράβηξε το κουπί επιθετικά για τους Sun City, σκοράροντας δέκα πόντους, ωστόσο ο Δημητρίου με πέντε δικούς του πόντους έφερε το ματς στα ίσια, 13-13.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Αφαλίδη (8π) να σκοράρει για τους Sun City και τον Ρεντίφη με πέντε, τον Τζιγκουνάκη με τέσσερις και τον Κουκουβάκη με έξι να οδηγούν τους Lyonmen. Παρά τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι γηπεδούχοι, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 28-27, 3 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και παρέμειναν σε θέση οδηγού έως το τελευταίο σφύριγμα, 37-33.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Αποστολόπουλος με πέντε γρήγορους πόντους κράτησε κοντά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με καλάθι του Κουκουβάκη έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 45-45. Οι Sun City έβγαλαν αντίδραση με τον Διονυσόπουλο (5π) και τον Σαλονικίδη (3π), όμως οι Lyonmen εξαργύρωσαν την καλή τους παρουσία στο παρκέ και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 50-55.

Με ένα σερί 9-2 ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι Ηλιουπολιώτες, με τον Σαλονικίδη να το παίρνει προσωπικά και να στάζει δύο τριποντάκια. Οι Lyonmen δε πτοήθηκαν και φώναξαν βροντερά παρών με τον Τζιγκουνάκη (4π) και τον Ρεντίφη (4π), διατηρώντας τα πάντα στη κόψη του ξυραφιού. Ο Ρεντίφης, ο Κουκουβάκης, ο Αντωνίου με  τεράστιες βολές έδωσαν προβάδισμα στους Lyonmen, 13 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Αφαλίδης με γκολ φαουλ έστειλε το ματς στη παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Sun City δεν έδωσαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και με μεγάλα τρίποντα του Κωστή και του Κυπριανού, πήραν τη νίκη με 83-76, παρά το τρίποντο του Κουκουβάκη από πλευράς Lyonmen.

Οι νικητές είχαν 13/43 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 21/31 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/48 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 13/22 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη .

Betsson MVP για το σύνολο του Σταυρόπουλου αναδείχτηκε ο Φοίβος Κωστής με 9 πόντους, 18 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o Ιωάννης Αντωνίου με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Σαλονικίδης 15, Πάλλης, Κωστής 9, Κυριαζίδης 2, Κουκούλης 2, Κακλέας 7, Κυπριανός 4, Διονυσόπουλος 8, Μαγγωνάκης 17, Αφαλίδης 19.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αντωνίου 8, Αποστολόπουλος 11, Δημητρίου 7, Κουκουβάκης 21, Ρεντίφης 13, Τζιγκουνάκης 9, Τζουβάνας 2, Τσιάκας 5.

Τι μας άρεσε: Το ματς-ρώσικη ρουλέτα που παρακολουθήσαμε, ειδικά από το 35’ και μετά!