06/02/2020
Τα Βουνά 9 17 14 9 - 49 -
Think Digital 7 18 13 9 - 47 -

Νίκη ζωτικής σημασίας για τους Ι5

Το βράδυ της Πέμπτης, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής, οι Ι5 αναμετρήθηκαν με την Think Digital Group. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι στα ίδια κυβικά. Εν τέλει, οι Ι5, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Γεωργόπουλο, πήραν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 49-47.

Σχετικά μέτρια επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Μπρος από νωρίς πήρε για τους Ι5 ο Θάνος Γεωργόπουλος, με 5 πόντους. 2 καλάθια είχε ο Σταγκίδης και 3 πόντους ο Βαρελάς για το 9-7 των πρώτων 10 λεπτών.

Ο ρυθμός και επομένως το τέμπο του αγώνα αυξήθηκε κατακόρυφα στην 2η περίοδο. Με τον Γεωργόπουλο Θάνο να πετάει φωτιές, οι Ι5 πέρασαν μπροστά στο σκορ. Σε αυτό βοήθησε και ο Λιόλιος με καλές άμυνες και 2 περίτεχνα καλάθια. Τα ηνία του αγώνα ανέκτησε η TDG, με τα 2 τρίποντα του captain Digital και τα 3 καλάθια του Σταγκίδη.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε για το 3ο δεκάλεπτο. Κουπί για τους «γιωτάδες» τράβηξαν τα αδέρφια Γεωργόπουλος με 11 πόντους και με σταθερά κύριο πρωταγωνιστή τον Θάνο. 6 πόντους είχε ο εκπληκτικός Καπερώνης που έκανε το αδύνατο δυνατό για την ομάδα του.

Όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Στο νου τους αυτό είχαν οι Γεωργόπουλοι, που πήραν από το χέρι τους Ι5 και τους οδήγησαν σε μία εκπληκτική νίκη. Το τρίποντο του Καπερώνη δεν ήταν αρκετό για την TDG, που έχασε για 2η συνεχόμενη φορά με πολύ μικρή διαφορά!

Mvp ήταν ο Θανάσης Γεωργόπουλος με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 6 λάθη σε 35:24 λεπτά. Σούταρε 4/5 δίποντα (80%), 3/6 τρίποντα (50%) και 5/11 βολές (45,5%). Για την TDG ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καπερώνης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/3 δίποντα (33,3%), 4/9 τρίποντα (44,4%) και 2/5 βολές (40%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 13/33 δίποντα (39,4%), 4/28 τρίποντα (14,3%), 11/26 βολές (42,3%), 41 ριμπάουντ (11-30), 3 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ και 11 λάθη. Η TDG είχε 16/50 δίποντα (32%), 4/11 τρίποντα (36,4%), 3/13 βολές (23,1%), 45 ριμπάουντ (12-33), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα και 20 λάθη.

Ι5 (Λιόλιος): Κουνάδης, Γεωργόπουλος Θ. 22, Γεωργόπουλος Γ. 9, Δόγκαλης, Αναστασόπουλος 1, Λευθεριώτης 4, Αγγιούς 2, Καπώνης 5 (8 ριμπ), Λα΄ψανης, Λιόλιος 6 (10 ριμπ).

Think Digital Group (Καπερώνης): Σπυρόπουλος 4 (12 ριμπ), Δημητρέλλος, Σταγκίδης 14, Γρίβας, Βακιρτζόγλου 2, Κανούτος, Βαρελάς 11 (9 ριμπ), Καπερώνης 16 (11 ριμπ, 8 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Το τρομερό μπλοκ του Θάνου Γεωργόπουλου στην τελευταία φάση του αγώνα!