03/10/2023
Jackals 25 13 21 18 - 77 -
Mammoth 5 10 10 12 - 37 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Jackals!

Οι Jackals ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερί με τα καλάθια του Μπουλγουράνου, του Σιώτα και του Δημητρόπουλου φτιάχνοντας από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας. Οι Mammoth παρά τις προσπάθειες του Μακρή και του Μακρίδη δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια λύσεις στη επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 25-5.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους Mammoth να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τον Μπούχαλη, τον Πασιαλή και τον Καραγκούνη, όμως οι Jackals έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μπουζάλη, τον Ζωγράφο και τον Καρακόλιο κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 38-15.

Στην τρίτη περίοδο οι Jackals μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Ζωγράφο, τον Δημητρόπουλο και τον Βούλγαρη. Οι Mammoth βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Νικολαϊδη, του Μακρή και του Φαράντου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 59-25.

Στην τέταρτη περίοδο χαλάρωσαν οι άμυνες με αποτέλεσμα να δούμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι. Οι Mammoth με πλουραλισμό στην επίθεση βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα, όμως οι Jackals συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Δημητρόπουλο και τον Μπουζάλη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 77-37.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάνης Δημητρόπουλος με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους Mammoth ξεχώρισε ο Γιώργος Φαράντος με 4 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Jackals: Μπουλγουράνος 12(1), Καραμανώλης 4, Ζωγράφος 6(2), Τσίπας 1, Βούλγαρης 4, Σιώτας 12, Δημητρόπουλος 21(1), Μπουζάλης 13, Καρακόλιος 3(1).

Mammoth: Μπούχαλης 4(1), Χουζάνας, Πασιαλής 4, Μακρής 7(1), Καραγκούνης 4, Νικολαϊδης 7, Φαράντος 4, Μακρίδης 87(1), Καραβοκύρης.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Ιωάννη Δημητρόπουλου.