02/10/2023
Phoenix Stars 13 8 19 8 - 48 -
Milgyraki Bucks 23 20 25 26 - 94 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Milgyraki Bucks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Milgyraki Bucks και πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς με τα καλάθια του Πέτρου Τσαχουρίδη, του Κούτρη και του Οφθαλμίδη. Οι Phoenix Stars δεν άργησαν να απαντήσουν με τις προσπάθειες του Στεφανίδη και του Δημητριάδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-23.

Οι Milgyraki Bucks συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Σταμολάμπρο, τον Σαραντόπουλο και τον Παναγιώτη Τσαχουρίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Phoenix Stars βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μυτιληναίου, του Σερετάκη και του Τσώτσου, όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 21-43.

Στην τρίτη περίοδο οι Phoenix Stars προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Στεφανίδη, τον Σερετάκη και τον Δέλκο να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Milgyraki Bucks έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Δεληγιάννη, τον Παττάκο και τον Χρήστο Οφθαλμίδη διαμορφώνοντας το 40-68.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση έγινε εμφανής στους Phoenix Stars και παρά τις προσπάθειες του Σερετάκη και του Στεφανίδη δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά. Οι Milgyraki Bucks εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 48-94.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Σταμολάμπρος με 13 πόντους, 13 ρμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Phoenix Stars ξεχώρισε ο Δημήτρης Στεφανίδης με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Phoenix Stars:Δημητριάδης 8(2), Τσώτσος 6, Μυτιληναίος 6, Στεφανίδης 11, Δέλκος 5(1), Γιαννακουδάκης, Σερετάκης 12(4).

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 2, Πε. Τσαχουρίδης 10(2), Κούτρης 6, Σταμολάμπρος 13(1), Η. Οφθαλμίδης 20, Πα. Τσαχουρίδης 10, Σαραντόπουλος 12(2), Χ. Οφθαλμίδης 7(1), Ξωνίκης, Δεληγιάννης 8, αττάκος 6.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού.