63
SKG Sonics 19 10 22 14 - 65 -
Emoji 23 12 13 15 - 63 -

Νίκη με ανατροπή για τους SKG Sonics!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ προσπαθώνοντας να πάρουν το προβάδισμα του αγώνα. Οι Emoji κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Μυτιληναίου και του Βάσκου, όμως οι SKG Sonics απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Σμυρλή και τον Τσαντεκίδη διαμορφώνοντας το 19-23.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους Emoji να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά με τα καλάθια του Βογιατζή και του Δημητριάδη, όμως οι SKG Sonics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ζωϊδη να είναι ασταμάτητος κοντά στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 29-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι SKG Sonics ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Τσαντεκίδη, τον Σμυρλή και τον Παπαδόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Emoji προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τις προσπάθειες του Μουστάκη και του Μυτιληναίου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 51-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι Emoji τα έδωσαν όλα για να πάρουν ξανά το προβάδισμα του αγώνα με τον Μυτιληναίο, τον Βογιατζή και τον Βάσκο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι SKG Sonics με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 65-63.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αχιλλέας Τσαντεκίδης με 27 πόντους και 12 ριμπαόυντ.

Για τους Emoji ξεχώρισε ο Γιώργος Μουστάκης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Τσαντεκίδης 27(1), Σιβένας 4(1), Ευσταθίου, Σμυρλής 14(3), Ζωϊδης 12, Παπαδόπουλος 8.

Emoji: Μυτιληναίος 19(2), Δέλκος, Βάσκος 11(2), Βογιατζής 13(1), Κοτζαδάμης 4, Δημητριάδης 8(2), Μουστάκης 8(2).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του κρατώντας με αυτό τον τρόπο το ενδιαφέρον των θεατών.