27/09/2021
Pistachios 13 18 11 20 - 62 -
Athens Bucks 14 12 11 11 - 48 -

Νίκησαν Bucks και απουσίες οι Pistachios!

Την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Pistachios που κέρδισαν τους Athens Bucks με 62-48 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει.. Οι Athens Bucks ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-13 με τον Βασίλη Φωτεινό να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Pistachios, 8 πόντους έβαλε ο Μπάμπης Τσίτουρας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistachios έβγαλαν αντίδραση. Με τον Χατζηγεωργιάδη να σημειώνει 7 πόντους, τα «φυστίκια» έτρεξαν ένα επιμέρους 18-12 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-26. Για τους Bucks, 7 πόντους έβαλε ο Βασίλης Φωτεινός που έπαιζε μόνος στην επίθεση.
Το ίδιο άστοχες, έμειναν και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, οι οποίες έπαιζαν στα όρια του φάουλ, κάνοντας πολλά λάθη. Οι πολλές βολές, χάλασαν το ρυθμό. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 11-11 που ήταν το σκορ της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-37 για τους Pistachios. Ο Αβαρκιώτης και ο Nioniovic σημείωσαν από 2 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Bucks o Zώταλης 7.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pistachios με την εμπειρία τους διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν τελικά στην νίκη με 62-48 συνεχίζοντας αήττητοι την πορεία τους στο Basketaki Cup. Το τελικό σκορ, αδικεί τους Athens Bucks, που ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί αλλά έχασαν την συγκέντρωσή τους στο τέλος.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε Χαράλαμπος Τσίτουρας με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Ζώταλης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 24/72 εντός πεδιάς, 4/24 τρίποντα και 10/26 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και έκαναν 11 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 21/67 εντός πεδιάς, 3/24 τρίποντα και 3/11 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.
Pistachios (Μουρμούρης): Παπακαλοδούκος 5, Μουρμούρης 8, Αβαρκιώτης 9, Χατζηγεωργιάδης 14, Φλίγκος 2, Nioniovic 6, Τσίτουρας 18.
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 21, Τσούκας, Αγγέλου, Γκορίτσας, Δανιάς, Γιουρνάς 8, Αμανατίδης 2, Μπουζέας 1, Φωτεινός 16.
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!