21/09/2020
Old Stars 13 11 15 10 - 31 -
Brothers United 7 6 4 14 - 49 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Brothers United!

Οι Brothers United, ελέγχοντας το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, κέρδισαν με 49-31 τους Old Stars στο Athens Sports Hall, και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους, για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καράμπελα, μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Καλαματιανό, Πίττο και Κουφαλιώτη να σκοράρουν, προηγήθηκαν με 13-7. Για τους Old Star, που δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση, 3 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Καπράλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι «πράσινοι» πήγαν το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό και με τον Καράμπελα να σημειώνει 5 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-13. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους σημείωσε ο Καπράλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε η αστοχία των Old Star. Η ομάδα του Δουκάκη, σκόραρε μόλις 4 πόντους (σε αυτό το διάστημα) και ουσιαστικά έμεινε εκτός διεκδίκησης νίκης, μιας και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22, 39-17. Για τους Brothers United, 7 πόντους έβαλε ο Καράμπελας, ενώ 4 πρόσθεσε ο Πίττος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες «χαλάρωσαν». Οι Brothers United, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και πήραν μία δίκαιη νίκη με 49-31. Καμπάκης από την μία με 6 πόντους και Γεωργούσης από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Θανάσης Πίτος με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/80 εντός πεδιάς, 4/32 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη, οι Old Stars είχαν 10/60 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 1 τάπα.

Brothers United (Καράμπελας): Μάνεσης, Κουφαλιώτης 1, Πίτος 9, Καράμπελας 21, Καλαματιανός 6, Τζαβέλλας 4, Καμπάκης 8.

Old Stars (Γεωργούσης): Γεωργούσης 9, Λεντζής 2, Δουκάκης 3, Δρακόπουλος 7, Καπράλος 10, Τσουμπάρας.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Brothers United, που ήταν εξαιρετική!