04/10/2021
Transporters 14 13 17 13 - 57 -
Greek Freaks 11 10 10 12 - 43 -

Νίκησαν και… περιμένουν οι Transporters!

Οι Transporters έκαναν το χρέος τους. Κέρδισαν στον Κολωνό τους Greek Freaks με 57-43 και πλέον περιμένουν να μάθουν αν θα είναι μέσα στις 31 καλύτερες δεύτερες που θα πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketaki Cup.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Transporters ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με όπλο τους την γραμμή των ψηλών που σημείωσε 10 πόντους (6 Μαυρίδης – 4 Κοσμίδης) προηγήθηκαν με 14-11. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους 6 πόντους με δύο τρίποντα σημείωσε ο Νίκος Λεοντιάδης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Κοκώση, συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και διατήρησε με ασφάλεια το προβάδισμά της, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-21. Χρήστος Γκέος από την μία με 5 πόντους και Νίκος Τσουράπης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Transporters πάτησαν γκάζι, θέλοντας να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Ο Χρήστος Γκέος με 4 πόντους και ο Θοδωρής με 3, το πήραν προσωπικά και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 17-10 παίρνοντας διψήφια διαφορά που έφτασε στους 13, 44-31. Για τους Greek Freaks που δεν είχαν ρυθμό, 3 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Λεοντιάδης.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Trasporters διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν παίρνοντας τελικά την νίκη με 57-43 «αγκαλιάζοντας» την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Από την άλλη, οι Greek Freaks αποκλείστηκαν, ωστόσο διαθέτουν ένα πολύ καλό σύνολο που αναμένεται να μας απασχολήσει στο πρωτάθλημα.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χρήστος Κοσμίδης με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Λεοντιάδης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 24/64 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 4/11 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Greek Freaks είχαν 15/67 εντός πεδιάς, 7/32 τρίποντα και 6/14 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 2 τάπες.
Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ 13, Θεοδωρόπουλος 6, Κοκόσης 3, Μαυρίδης 8, Χούλης, Βαβούδης 9, Κοσμίδης 8, Γκέος Θ 10.
Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Τσουράπης 5, Υφαντόπουλος 3, Λεοντιάδης 18, Σκλαβενίτης Σ, Σκλαβενίτης Κ, Κοτσάνης 10, Καφετζής  Δ 2, Ιωαννίδης, Καφετζής Τ 4, Γιαννόπουλος 3.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Transporters!