04/02/2023
Stefanina Timberwolves 20 15 16 5 - 56 -
Jackals 17 17 17 26 - 77 -

Νίκησαν με φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο οι Jackals!

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τους Stefanina Timberwolves να έχουν το πάνω χέρι στο ματς με αρκετά εύκολα καλάθια και έτσι με ένα σερί πόντων κατάφεραν να πάρουν και μια μικρή διαφορά 3 πόντων. Οι Jackals από την άλλη και αυτοί με ένα ωραίο και ομαδικό παιχνίδι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να μείνουν μέσα στο κυνήγι.

Η σταθερή πορεία των Jackals συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στην οποία ο Λιάτσικος κυρίως με το παιχνίδι στο ποστ μπόρεσε να πετύχει αρκετούς πόντους και να δώσει έναν διαφορετικό αέρα στην ομάδα του. Ο ρυθμός των Λύκων έπεσε αρκετά στην περίοδο και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων αλλά ο Simovic ήταν αυτός ο οποίος με τα καλάθια του το ματς έφτασε στην ισοπαλία.

Ο αγώνας είχε μετατραπεί πλέον σε ροντεό καθώς τόσο η μια όσο και η άλλη ομάδα πετυχαίνανε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και έτσι η κάθε λεπτομέρεια ήταν σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα. Ένα μικρό προβάδισμα πήραν οι Jackals οι οποίοι όμως δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και έτσι για ακόμα μια φορά τα πράγματα ήταν ισόπαλα.

Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Jackals τελειοποίησαν το παιχνίδι και μπόρεσαν να κάνουν την απόλυτη ανατροπή στην οποία πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Μπουλγουράνος με τα καλάθια του τα οποία έδωσαν την μεγάλη διαφορά στην ομάδα του. Οι Λύκοι αρκετά μουδιασμένοι και χάρηςτα πολλά άστοχα σουτ τους δεν μπόρεσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι και έτσι οι Jackals πήραν αυτή την νίκη με τελικό σκορ 56-77.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος ο οποίος έκανε double double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Λύκους άξιος αναφοράς είναι ο Mladen Simovic ο οποίος έβαλε 27 πόντους και μοίρασε 7 ασίστς.

Stefanina Timberwovles: Simovic 27 (2) , Αλεπάκης 4 , Χουρδάκης 12 (2) , Αλβανός 3 (1) , Κυπραίος , Βαχτσεβάνος 10

Jackals: Μπουλγουράνος 15 , Πάκας 9 (1) , Καραμανώλης , Τάσκας 9 (1) , Τζόκας 9 (3) , Λιάτσικος 24 (1) , Φιλιππίδης 6 , Βούλγαρης 5