19/11/2023
Thessaloniki Avispas 16 23 6 20 - 65 -
Jackals 23 6 25 15 - 69 -

Νικητές στο μεγάλο ντέρμπι οι Jackals!

Ο αγώνας  ξεκίνησε με μια ανταλλαγή πυρών, όπου οι κορυφαίοι παίχτες των δύο ομάδων, Μαυρίδης, Καρανώτας και Διαμαντής για τους Avispas, και Τάσκας, Φιλιππίδης και Λιάτσικος για τους Jackals, ανταγωνίστηκαν με πάθος. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 16-23 υπέρ των Jackals, δίνοντας μια πρώτη γεύση του ενδιαφέροντος που θα χαρακτηρίζει τον υπόλοιπο αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas αντεπιτίθενται δυναμικά, επιδεικνύοντας αντοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι Μαυρίδης, Καρανώτας και Διαμαντής επικεντρώνονται στη δημιουργία ευκαιριών και διατηρούν μια σημαντική διαφορά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 39-29 υπέρ των Avispas, προβλέποντας έναν ανασταλτικό αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο φέρνει ανατροπές, με τους Jackals να αναλαμβάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Τάσκας, Φιλιππίδης και Λιάτσικος εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες στην άμυνα των Avispas και διατηρούν μια ουσιαστική διαφορά στο σκορ. Παρά την αντίσταση των Avispas το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ να δείχνει 45-54 υπέρ των Jackals, υποδεικνύοντας έναν αγώνα που δεν στερείται αγωνίας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Avispas επιδίδονται σε μια τελευταία προσπάθεια για ανατροπή. Οι Μαυρίδης, Καρανώτας και Διαμαντής δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, αλλά οι Jackals διατηρούν τον έλεγχο. Με μια συναρπαστική και κρίσιμη μάχη, οι Jackals εξασφαλίζουν τη νίκη με σκορ 65-69, αναδεικνύοντας την αξία τους στον αγώνα.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Χρήστου Φιλιππίδη ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double καθώς είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Avispas είναι ο Βασίλης Μαυρίδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης , Καρανώτας 17 (4) , Διαμαντής 12 (1) , Μαγούδης 2 , Σοιλεμεζίδης 1 , Κώστας 7 , Μαυρίδης Γ. , Αρτοπουλος 3 (1) , Στεφάνου , Μαυρίδης Β. 23

Jackals: Τάσκας 24 (3) , Λιάτσικος 11 , Φιλιππίδης 17 (3) , Κατσουπάκης , Πεφτιτσέλης Α. , Πεφτιτσέλης Γ. 6 (2) , Τσίπας 1 , Βούλγαρης 2 , Σιώτας 8 , Καρακόλιος