06/11/2023
Πανικός BC 22 13 18 14 - 67 -
Salo Nics 20 18 7 23 - 68 -

Νικητές στο ντέρμπι οι Salo Nics!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι παίκτες του Πανικού, όπου με τα καλάθια του Πραντέκου, του Θανάση Ψοφογιώργου και του Παρασκευά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Salo Nics έβρισκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Λιούκα, του Καρακίτσα και του Δημητριάδη και έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 22-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salo Nics ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Τέγου και του Θωμά Τέντσου. Ο Πανικός παρά τις προσπάθειες του Παρασκευά και του Αντωνάκη δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και έκλεισε το πρώττο ημίχρονο βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 35-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανικός μπήκε πιο συγεντρωμένος και κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία του αγώνα με τον Παρασκευά, τον Κοντόπουλο και τον Δημήτρη Ψοφογιώργο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Salo Nics βρήκαν σκορ με τα καλάθια του Θανάση Τέντσου και του Τέγου, όμως δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salo Nics μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, βελτίωσαν την άμυνα τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν ξανά την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Παρασκευάς με μερικά μεγάλα καλάθια κράτησε τον Πανικό στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου οι Salo Nics ήταν πιο ψύχραιμοι με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη με το τελικό 67-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιπος Τέγος με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Πανικό ξεχώρισε ο Νίκος Παρασκευάς με 19 πόντους, 9 ριμπαόυντ και 11 ασσίστ.

Πανικός BC: Πραντέκος 11(1), Κοντόπουλος 8, Θ. Ψοφογιώργος 8(2), Καρανάτσιος 4, Αντωνάκης 6(1), Τσελεκίδης, Δ. Ψοφογιώργος 6, Παρασκευάς 19(3), Λεωνίδου 5(1).

Salo Nics: Λιούκας 10, Τσούγκας, Τάσσιος 2, Στεργιόγλου 2, Δημητριάδης 4, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 10, Τέγος 13(1), Θ. Τέντσος 17(2), Α. Τέντσος 10(3), Μιχαηλίδης.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του.