03/10/2023
Maccabi Tel Axyn 24 26 12 14 - 76 -
Άξονας BC 22 25 24 19 - 90 -

Νικητής στο ντέρμπι ο Άξονας!

Μπήκαν δυνατά οι δύο ομάδες στο παρκέ προσφέροντας όμορφο θεαμα στους παρευρισκόμενους. Η Maccabi Tel Axyn πήραν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Δερμεντζίδη και του Περιστεράκη, όμως ο Άξονας δεν άργησε να απαντήσει και να μείνει κοντά στο σκορ με τον Κωστακίδη και τον Γκούμα διαμορφώνοντας το 24-22.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για τις δύο ομάδες. Ο Άξονας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά στο σκορ με τα καλάθια του Αχτσή, του Ερμείδη και του Γκούμα, όμως οι Maccabi Tel Axyn έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μεϊντάνη, τον Τσώνη και τον Περιστεράκη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώννοντας το 50-47.

Στην τρίτη περίοδο ο Άξονας μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με ένα μικρό σερί κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Κωστακίδη και τον Ερμείδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Η Maccabi Tel Axyn βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Δερμεντζίδη και τον Μεϊντάνη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 62-71.

Στην τέταρτη περίοδο η Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τις ενέργειες του Περιστεράκη και του Καλουπτσόγλου, όμως ο Άξονας έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε την νίκη με το τελικό 76-90.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 30 ποντους, 20 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για την Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Περιστεράκης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 12(1), Μεϊντάνης 11, Καλουπτσόγλου 6, Τερζούδης, Καρακασίδης, Κελέκης 4, Περιστεράκης 23(4), Βεργιδης 5(1), Τσώνης 9(1), Γιαννάκης 2, Στυλιανίδης 4.

Άξονας: Αχτσής 9(2), Κωστακίδης 30(1), Γκάτζιος, Τζιβάνης 3(1), Ερμείδης 32(2), Μουστόπουλος, Μαργώνης 1, Γκούμας 15(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.