10/02/2024
Sintrim Team 23 9 21 21 - 74 -
Salonica Titans 11 12 11 4 - 38 -

Νικήτρια στο πιο παλιό ντέρμπι η Sintrim Team!

Ο αγώνας αποδείχθηκε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση, με την ομάδα των Sintrim να επιδεικνύει από την αρχή την ανωτερότητά της στο γήπεδο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με ένα εντυπωσιακό σκορ 23-11 υπέρ των Sintrim , με τους Τουρόγλου, Σαλαβάτη και Leyssens να δείχνουν την απόλυτη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και την άμυνα.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα των Salonica Titans προσπάθησε να αντισταθεί στην επίθεση των αντιπάλων τους. Παρά τις προσπάθειές τους, όμως, οι Sintrim συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο, καταλήγοντας στο 32-23. Οι Καλογήρου και Αξάς προσπάθησαν να δώσουν ώθηση στην ομάδα τους, αλλά η αντίστασή τους δεν ήταν αρκετή για να αντιμετωπίσουν την ομάδα των Sintrim.

Καθώς πλησίαζε το τρίτο δεκάλεπτο, οι Sintrim συνέχισαν να αποδεικνύουν την υπεροχή τους στο γήπεδο. Με ένα εντυπωσιακό σκορ 53-34 υπέρ τους, η ομάδα των Salonica Titans βρέθηκε να παλεύει με την ανυπέρβλητη δυναμικότητα των αντιπάλων τους. Οι Τουρόγλου, Σαλαβάτης και Leyssens συνέχισαν να ηγούνται της ομάδας τους, ενώ η άμυνά τους ήταν ασφυκτική για τους Salonica Titans.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα έμεινε η ίδια καθώς οι Τιτάνες σκόραραν μόλις 4 πόντους μένοντας έτσι αρκετά πίσω στην μάχη , κάτι που έδωσε τον χώρο στην Sintrim να τελειώσει τον αγώνα και να πάρει την νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 74-38.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό Double Double με 16 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Τιτάνες είναι ο Μιχάλης Καλογήρου ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Λιβέρης 2 , Τουρόγλου 18 (6) , Σαλαβάτης 16 (1) , Τσιότρας 12 (3) , Μουτσουδης 3 (1) , Μητσάκης 7 , Leyssens 16 (4)

Salonica Titans: Καλογήρου 10 , Σαρασίτης 3 (1) , Βανδήρας 6 , Καλαθάς 4 , Λάππας 3 , Αξάς 10 , Τράκας 2