11/02/2023
Los Lampriniers 12 13 11 14 - 50 -
La Bola De Papel 18 20 17 6 - 61 -

Νίκη αφιερωμένη στον κόουτς Αβούρη!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development, η La Bola De Papel δεν επηρεάστηκε από την απουσία του κόουτς Αβούρη, καθώς όντας καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησε των Los Lampriniers με σκορ 50-61. Οι ‘’ροσονέρι’’ εξακολουθούν να απολαμβάνουν τη μοναξιά της πρώτης θέσης με μόλις δύο ήττες, εν αντιθέσει με την παρέα του Βαμβακά που παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-13. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν προμήνυαν τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 4-0. Ωστόσο η αντίδραση της La Bola ήταν άμεση και με ένα επιμέρους 8-18, έκλεισε τη περίοδο με το υπέρ της 11-18. Ο Καραθανάσης με το ένα γκολ-φάουλ να διαδέχεται το άλλο τελείωσε το διάστημα αυτό με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραισκάκης(3π) και Μιχαήλ Τσουκάλης(2π).Στην αντίπερα όχθη, ο Αντωνόπουλος ανέλαβε το μεγαλύτερο επιθετικό κομμάτι της ομάδας, πετυχαίνοντας τους 6 από τους συνολικά 11 πόντους.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού είχε εκ νέου φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Θανάση Καραθανάση. Ο ηγέτης των ‘’ροσονέρι’’σε 7:22 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, και συνεπικουρούμενος από τα δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων του Μιχαήλ Τσουκάλη, βρέθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου σε θέση οδηγού με σκορ 25-38. Στον αντίποδα, ο Ευγενείας με 4 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Los Lampriniers.

Η παρέα του Μαρινάκη επέστρεψε στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι και εν τέλει το κατάφερε, καθώς οδηγήθηκε στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 36-55. Ο Καρασκάκης(6π) έδωσε λύσεις έξω από τη γραμμή τον 6,75, ο Μιχαήλ Τσουκάλης(6π) συνέχισε να οργανώνει με μαεστρικό τρόπο και ο Καραθανάσης πρόσθεσε ακόμη 5, φτάνοντας στους 27 συνολικά. Οι Los Lampriniers περιορίστηκαν στους 11 πόντους και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Γρύλλη με 5 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 57-50. Εν τούτοις η αντεπίθεση τους έμεινε ημιτελής, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια ακόμη νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 50-61.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Θανάσης Καραθανάσης με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Ευγενείας  είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

H La Bola De Papel είχε 16/41 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/48 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Los Lampriniers(Γκόλιας): Ρίζος 7, Γρύλλης 7, Βαμβακάς, Γκόλιας 6, Αντωνόπουλος 11, Σκούρτας 3, Ευγενείας 16.

La Bola De Papel(Μαρινάκης): Μιχαήλ Τσουκάλης 14, Καραθανάσης 32, Καραισκάκης 12, Τζαναβάρας, Παναγιώτης Τσουκάλης 1, Βιδάλης , Γκιουλμπαξιώτης. Κοντογιάννης, Μαρινάκης, Φλώρος 2, Μαύρης.

Τι μας άρεσε: Τα διαδοχικά γκολ-φάουλ του Θανάση Καραθανάση!