07/11/2019
Ice Cream Lovers 19 14 18 12 - 63 -
Τα Βουνά 11 18 17 22 - 68 -

Παρθενική νίκη με ανατροπή αλα “Πόλη” για τους Ι5!

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής, οι Ice Cream Lovers αντιμετώπισαν τους Ι5. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους περσινούς πρωταθλητές να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Όμως, οι Ι5 με έναν εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και ένα τρομακτικό σερί υπέρ τους (20-1! ,) πήραν την νίκη και το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 63-68!

Πολύ καλά άρχισαν οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο. Με πολύ όρεξη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησαν μια διαφορά υπέρ τους (+8). Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν τα αδέρφια Τσαρμπόπουλοι (13 πόντοι) καθώς και ο Αθανασίου (5 πόντοι). Για τους Ι5, 5 πόντους είχε ο Θανάσης Γεωργόπουλος για το 19-11 του δεκαλέπτου.

Οι Ι5 αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο. Με μπροστάρη τον coach L. με 8 και με τον Νασκουδάκη να βγάζει δυνατές άμυνες, οι «γιωτάδες» μείωσαν κατά 2 καλάθια . Για τους Lovers από 1 τρίποντο είχαν οι Νίκος Τσαρμπόπουλος και Βασιλείου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους «παγωτατζήδες» να είναι μπροστά με 4-6 πόντους. 5 τρίποντα έβαλαν οι γηπεδούχοι στο δεκάλεπτο αυτό, εκ των οποίων τα 4 ήταν συνεχόμενα! Στο παιχνίδι τους Ι5 κράτησε ο Αναστασόπουλος καθώς και η άμυνα της ομάδας.

Με τον πίνακα να δείχνει 51-46 το ματς ήταν ντέρμπι. Οι Lovers άρχισαν πολύ δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 17 πόντους. Παρόλα αυτά, οι Ι5 δεν τα παράτησαν, έτρεξαν το γήπεδο, επέβαλλαν τον δικό τους γρήγορο ρυθμό, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν την νίκη με σκορ 68-63 και με ένα σερί 20-1! 13 πόντους είχε ο Θανάσης Γεωργόπουλος σε αυτή την περίοδο για τους «γιωτάδες»!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Λιόλιος με 10 πόντους, 19 ριμπάουντ (6-13), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 2 τάπες σε 21:54 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 3/10 δίποντα (30%), 0/1 τρίποντα (0%) και 4/5 βολές (80%). Για τους Lovers ξεχώρισε ο Γιώργος Αραμπατζής με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ (0-2), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 34:19 λεπτά. Σούταρε 3/3 δίποντα (100%) και 2/7 τρίποντα (28,6%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 9/28 δίποντα (32,1%), 11/31 τρίποντα (35,5%), 12/25 βολές (48%), 38 ριμπάουντ (8-30), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη. Οι Ι5 είχαν 22/56 δίποντα (39,3%), 3/26 τρίποντα (11,5%), 15/27 βολές (55,6%), 58 ριμπάουντ (23-35), 9 ασίστ, 12 κλεψίματα , 2 μπλοκ και 13 λάθη.

Ice Cream Lovers (Τσαρμπόπουλος Χ.): Βασιλείου 7, Αθανασίου 9, Τσαρμπόπουλος Χ. 15 (9 ριμπ), Τσαρμπόπουλος Ν. 8, Κανελλάκης 4 (10 ριμπ), Αραμπατζής 12, Ντούβας 8.

Ι5 (Λιόλιος): Γαλάνης 15, Γεωργόπουλος Θ. 19 (8 ριμπ), Γεωργόπουλος Γ. 10, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 6, Νασκουδάκης, Λευθεριώτης, Αγγιούς 1, Καπώνης 7, Λιόλιος 10 (19 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ελπίδα των Ι5, που δεν παράτησαν το παιχνίδι!