08/01/2023
L' Ovelha Negra 15 8 16 13 - 52 -
Myrmidons BC 15 9 4 20 - 48 -

Νίκη - ανάσα για την L' Ovelha Negra!

Νικήτρια στο... ντέρμπι των ουραγών ήταν η L'Ovelha Negra καθώς το μεσημέρι της Κυριακής επικράτησε στο Basketaki Arena των Myrmidons με 52-48.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Για τους γηπεδούχους οι Σηφακάκης, Γρηγορόπουλος και Δ. Λη ξεχώρισαν με την απόδοσή τους ενώ από την άλλη μεριά το... κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Γαββάρης, Besete και Κοσκινάς. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στις επιθέσεις τους, ενώ παράλληλα έδωσαν έμφαση στην άμυνα. Οι Myrmidons όντας οριακά καλύτεροι πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (23-24), χάρη στον εξαιρετικό Νιωτάκη. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και με καλάθια των Σηφακάκη και Δ. Λη έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Με ρεσιτάλ άμυνας και όμορφο μπάσκετ διαστήματα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο επιμέρους σκορ 16-4 (39-28) και πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Καπόγιαννης, Γρηγορόπουλος και Σηφακάκης. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους που ήταν αρκετά άστοχοι, έκαναν πολλά λάθη και μπήκαν σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Myrmidons αφού με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Νιωτάκη και Besete μείωσαν σε 41-37. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να γκρεμίσουν ότι έχτισαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο κι έτσι με μπροστάρη τον αρχηγό τους, Γιώργο Γρηγορόπουλο, επανέφεραν την... τάξη. Ο Νιωτάκης με τρίποντα προσπάθησε να βάλει "φωτιά" στην αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά, όμως η κλεψύδρα είχε αδειάσει. Τα "μαύρα πρόβατα" πήραν μια μεγάλη νίκη με 52-48 και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λάνη με 6 πόντους (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 18 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/48 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 2/13 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

L' Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Λάνη 6, Γρηγορόπουλος 17, Καπογιάννης 2, Κλεφτογιάννης 11, Χ. Λη 2, Δ. Λη 4, Σηφακάκης 10 (2)

Myrmidons (Πετρόπουλος): Besete 13 (2), Γαββάρης 14, Θωμάς, Κοσκινάς 2, Νιωτάκης 19 (2), Πετρόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών και η επιστροφή των Myrmidons στα τελευταία λεπτά.