02/02/2023
Athens Crips 19 11 23 14 - 67 -
Aladalon 11 15 7 21 - 54 -

Νίκη ανάσα για τους Athens Crips!

Νίκη που αναπτερώνει τις ελπίδες τους για παραμονή στην Μaster, πέτυχαν οι Athens Crips το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall, καθώς μετά το εκπληκτικό τους τρίτο δεκάλεπτο, έχτισαν διψήφια διαφορά και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 67 – 54 απέναντι στους Aladalon.

Οι Crips πήραν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τα πυραυλοκίνητα της γκαρντ, Αργυρούλη(6) – Γκουγκούση(4) να δίνουν τον ρυθμό και τον Λάντζα κυρίαρχο στο ζωγραφιστό με 4 πόντους, ξέφυγαν 19 – 11. Για τους Κόκκινους που κυνηγούσαν από την αρχή, ξεχώρισε ο Σεφέρης με 5 πόντους, με Μελανοφρύδη, Μαχαίρα και Μαρκοπουλιώτη να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Aladalon με τον Μιχαηλίδη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του με 8 πόντους, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια(22-22), όμως οι Crips με τα αδέλφια Λάντζα να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία και τον Αργυρούλη να βάζει νέους 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το γήπεδο κατηφόρισε υπέρ των Athens Crips που έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με την διαφορά να σκαρφαλώνει στο + 20. Ο Γκουγκούσης μοίραζε, βάζοντας και ένα τριποντάκι, ο Αργυρούλης ήταν ασταμάτητος με 9 πόντους και το δίδυμο Σμυρλή με 6 και Ζαγαλάκη με 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων . Στην φτωχή συγκομιδή των Κόκκινων, ο Μαρκοπουλιώτης έβαλε ένα τρίποντο, με Μελανοφρύδη και Μαχαίρα να προσθέτουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες έπαιζαν ελεύθερα, χωρίς σκοπιμότητες στο παιχνίδι τους, με το σκορ να τελειώνει 67 – 54 για τους Athens Crips. Μαρκοπουλιώτης με 7 και Μελανοφρύδης με 5 πόντους, πάλευαν να κατεβάσουν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους, ενώ την νίκη των γηπεδούχων σφράγισαν κυρίως οι Ζαγαλάκης με 5 και Σμυρλής με 3 πόντους αντίστοιχα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Πέτρος Αργυρούλης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παρασκευάς Μαρκοπουλιώτης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Crips είχαν 25 / 48 τρίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασιστ , έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Aladalon είχαν 19 / 44 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Athens Crips(Μαρακάκης): Αργυρούλης 21(8ρ.), Ζαγαλάκης 8, Έ.Λάντζας 5(8ρ.), Μαρακάκης 2, Σμυρλής 10, Γκουγκούσης 10(11ρ.), Π.Λάντζας 11 (10ρ.).

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 2, Μένεγας 4, Μαρκοπουλιώτης 13, Μαχαίρας 7, Μελανοφρύδης 10(7ρ.), Σεφέρης 8, Μιχαηλίδης 10(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η ποιότητα των γκαρντ των νικητών.