11/01/2020
Draft Fathers 15 10 6 8 - 39 -
Brothers United 10 18 8 19 - 55 -

Νίκη – ανάσα για τους Brothers United!

Την Πέμπτη το βράδυ 9 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Βrothers United κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση θυμίζοντας την περσινή ομάδα, επικράτησαν των Draft Fathers που είχαν την πολύ μεγάλη απουσία του Διαγγελάκη με 39 – 55.

Οι Draft Fathers μπήκαν πιο δυνατά στο ματς βρίσκοντας λύσεις από Βλαχοθανάση(4),Γιαννακό (4) και Λαφκίδη, ενώ οι Brothers με 5 πόντους του Καράμπελα και 4 του Διαμαντή ακολουθούσαν κατά πόδας(10-9). Ο Αρχοντουλάκης ισοφάρισε με μία βολή , αλλά Κανέλλος και Ε.Βάθης με τρίποντο διαμόρφωσαν το 15-10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ φάουλ του Ε.Βάθη και βολή του Λαφκίδη να γράφουν το 19-10, αλλά οι Brothers με πρωταγωνιστή τον Καμπάκη(6) και βοήθειες από Αβούρη,Διαμαντή και Καλαματιανό πήραν προβάδισμα με 19-21! Οι Fathers είχαν άμεση απάντηση με Κανέλλο,Λαφκίδη και Παρμακλή να κάνουν το 25-21 , όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους που με 5 πόντους του Αβούρη και βολές του Αρχοντουλάκη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 25-28.

Χαμηλό σκορ είχαμε στην τρίτη περίοδο(6-8). Οι Brothers με Διαμαντή και Πίτο να πετυχαίνουν από 4 πόντους διεύρυναν την διαφορά τους ,ενώ οι Fathers με τρίποντο του Γιαννακού,καλάθι του Βλαχοθανάση και βολή του Λαφκίδη μείωναν σε 31-36.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Καλαματιανού, όμως οι γηπεδούχοι με βολές του Δράκου, καλάθι του Βλαχοθανάση και γκολ φάουλ του Γιαννακού έφεραν το ματς στα ίσια(38-38). Μετά όμως ήρθε καταιγίδα από τους Brothers United!!!Έτρεξαν ένα ανεπανάληπτο 0-17 με 7 πόντους του Αβούρη,6 του Διαμαντή και βοήθειες από Καλαματιανό και Καράμπελα να υπογράφουν την μεγάλη νίκη τους ,ενώ ο Β.Βάθης με μία βολή απλά διαμόρφωσε το 39-55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Αβούρης με 14 πόντους, 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Fathers είχαν 11 – 30 δίποντα, 2 – 24 τρίποντα, 11 – 23 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Brothers είχαν 18 – 41 δίποντα, 4 – 17 τρίποντα, 7– 16 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Draft Fathers(Διαγγελάκης): Δράκος 2, Β. Βάθης 1, Παρμακλής 2, Έ. Βάθης 6, Γιαννακός 10, Σκληράκης, Βλεχοθανάσης 8 (11ρ.), Λαφκίδης 6, Κανέλλος 4.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης, Μονοκρούσος, Αβούρης 14 (6ασ.), Πίτος 4 (9ρ.), Καράμπελας 8, Καλαματιανός 4, Διαμαντής 16 (8ρ.), Αρχοντουλάκης 3, Καμπάκης 6.

Τι μας άρεσε: Ένα απίστευτο καλάθι το Αβούρη για το 38-40 και η ενέργεια που έβγαλαν οι Brothers στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Η απουσία του Διαγγελάκη στάθηκε κομβική για τους Draft Fathers.