04/02/2024
Aballiers 12 24 6 11 - 53 -
Lobsters BC 15 25 19 8 - 67 -

Νίκη - ανάσα για τους Lobsters!

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Lobsters να "χτυπούν" κυρίως στον αιφνιδιασμό με τους Λαδά, Ραχμάν και Δόλια και να προηγούνται με 12-15. Οι γηπεδούχοι έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Σ. Θάνο, Πολυχρόνη και Βερνίκο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Με την είσοδο του Τσαμπαλή και τη σταθερά καλή παρουσία του Σ. Θάνου οι Aballiers έκαναν την ανατροπή και πήραν προσωρινά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι Lobsters στα μέσα της περιόδου έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Αποστολάκου, Δόλια και Τρέντσιου, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 36-40 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δόλια, οι Lobsters κυριάρχησαν στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-19 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (42-59). Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του Ραχμάν είχε εξασφαλίσει την υπόθεση νίκη. Οι Aballiers δια χειρός Σ. Θάνου κατάφεραν να κερδίσουν τις... εντυπώσεις και να μειώσουν το εύρος της ήττας τους. Οι Lobsters έπαιξαν όσο χρειάστηκε, πήραν τη νίκη με 53-67 και απέκτησαν ψυχολογία εν όψει της απαιτητικής συνέχειας του πρωταθλήματος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαδάς με double double και 16 πόντους (7/14 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/36 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/61 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Aballiers (Παγάνος): Βερνίκος 2, Σ. Θάνος 20 (4), Ν. Θάνος 2, Λιακόπουλος 2, Ματζουρίδης 8 (1), Παγάνος, Πολυχρόνης 7 (2), Τσαμπαλής 12 (2)

Lobsters (Ραχμάν): Αποστολάκος 8, Δόλιας 15 (2), Παπουτσόγλου 7 (2), Ραχμάν 10, Τρέντσιος 11, Λαδάς 16

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Lobsters!