08/01/2020
Ιπ-πότες 10 10 7 16 - 43 -
ThunderDogs 11 10 16 14 - 51 -

Νίκη – ανάσα για τους ThunderDogs!

Με νίκη μπήκαν στη νέα χρονιά οι ThunderDogs, καθώς επιβλήθηκαν 51-43 των Ιπ-ποτών και «σκαρφάλωσαν» στην τέταρτη θέση του ομίλου τους, στη Master League. Για ένα ημίχρονο οι Ιπ-πότες προέβαλαν αντίσταση, όμως στην επανάληψη η παρέα του Σεφέρη ανέβασε… στροφές και έφτασε δίκαια στην τέταρτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι ThunderDogs προσπάθησαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, όμως παρότι προηγήθηκαν με 9-4, αυτό δεν κατέστη δυνατό. Οι Ιπ-πότες είχαν απάντηση με Σιαπάνη – Ρούσσο και κατάφεραν να μειώσουν σε 10-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με καλάθι του Ανυφαντή ισοφάρισαν σε 16-16 λίγο αργότερα, όμως σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού. Οι ThunderDogs άντεξαν στην πίεση που άσκησε ο αντίπαλος και ως εκ τούτου, έστω και δύσκολα, διατήρησαν το προβάδισμα (20-21).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους ThunderDogs να πατούν το πόδι στο… γκάζι και να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με διαφορά επτά πόντων (20-27). Ο Ρούσσος προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, που έδειχναν να έχουν μείνει στο πρώτο μέρος, όμως μάταια. Οι Ιπ-πότες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που είχε επιβάλλει ο αντίπαλος, με αποτέλεσμα να δουν τη διαφορά να αυξάνεται (27-37).

Οι ThunderDogs, λοιπόν, μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με… αέρα δέκα πόντων, όμως δεν επαναπαύτηκαν. Συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αύξησαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά (33-47). Κάπου εκεί οι Ιπ-πότες έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0 μείωσαν σε 43-47, όμως δεν κατάφεραν να αγχώσουν τους ThunderDogs. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι, πέτυχαν τέσσερις αναπάντητους πόντους και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 51-43.

Οι Ιπ-πότες τελείωσαν το ματς με 19-72 σουτ (26.4%), εκ των οποίων 2-24 τρίποντα (8.3%), 3-4 βολές (75%), μάζεψαν 54 ριμπάουντ (16-38), μοίρασαν 5 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι ThunderDogs είχαν 15-52 σουτ (28.8%), εκ των οποίων 2-17 τρίποντα (11.8%), 19-26 βολές (73.1%), 35 ριμπάουντ (2-33), 3 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη.

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Κοσιαράς, Μαυρογιαννάκης 2 (7ρ.), Ανυφαντής 2, Δουβέας 2 (14ρ.), Σιαπάνης 13 (13ρ.), Αγγελόπουλος 8 (9ρ.), Ρούσσος 10, Νταλαμπίρας, Μούρτζος 6 (8ρ.).

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σεφέρης 9, Φιφής, Γιακιντζής 2, Καπαρελιώτης 10, Δημακαρέας 9 (7ρ.), Πίνας 5, Πρισιμιτζάκης 14 (10ρ.), Παπαγεωργίου 2.

Τι μας άρεσε: Η υπεροχή των ThunderDogs στο δεύτερο ημίχρονο και η ψυχραιμία που έδειξαν όταν ο αντίπαλος πλησίασε.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 17 λάθη των Ιπ-ποτών και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας.