08/07/2021
Devotion - - - - - 68 -
HeartAETOS - - - - - 48 -

Νίκη ανάσα για τη Devotion!

Μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον HeartΑετό που αποχαιρετά το τουρνουά, πέτυχε η Devotion, συνεχίζοντας με τον τρόπο αυτό την προσπάθεια της για πρόκριση στην επόμενη φάση του BPSL! Η ομάδα του Βασιλείου νίκη με σκορ 68-48 την νεανική ομάδα των «αετών» και έχει δικαίωμα να ελπίζει!

Δυνατά άρχισε το παιχνίδι η Devotion. Έχοντας στο τιμόνι τα αδέρφια Χαρτάς, η ομάδα του Βασιλείου δημιούργησε μια απόσταση 3 καλαθιών από τους «αετούς». 2 καλάθια είχε ο Μεντής για τον HeartΑετό που έδειχνε ότι μπορεί να ακολουθήσει και να αντέξει την πίεση. 16-10 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος αυτού του σημαντικού αγώνα. Οι 2 ομάδες κονταροχτυπήθηκαν με μανία για 10 λεπτά, με τον HeartΑετό να μειώνει την διαφορά στους 4 πόντους (15-17). 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Λεωνίδας Χαρτάς για την Devotion. Από 2 καλάθια έβαλαν οι Τριανταφύλλου και Χριστούλης, με την περίοδο να λήγει 31-27.

Το γκάζι πάτησε η Devotion στο 3ο δεκάλεπτο. Από 5 πόντους είχαν οι Γιαννακόπουλος, Λιοφάγος και Μπέρτσος κάτι που δείχνει σε μεγάλο βαθμό τον επιθετικό πλουραλισμό αυτής της έμπειρης ομάδας. Η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (24-11) και κάπου εκεί το όνειρο τελείωσε για τους «αετούς». Τα 3 καλάθια του Τακουμάκη δεν ήταν αρκετά σε καμία περίπτωση για να αλλάξουν την μέτρια εικόνα της ομάδας του coach Καραχατζίδη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά 20ρισε και η Devotion πήρε το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα που της δίνει ελπίδα για πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες. 5 διαφορετικοί σκόρερ για την Devotion στο δεκάλεπτο. Οι «αετοί» αποχαιρετούν και μαθηματικά το τουρνουά και ελπίζουμε ότι από Σεπτέμβρη θα είναι έτοιμοι να δείξουν τα κοφτερά τους νύχια. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 68-48!

Mvp ήταν ο Ανδρέας Γιαννακόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 ασίστ και 4 λάθη σε 27:56 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/5 δίποντα (60%), 1/1 τρίποντα (100%) και 6/7 βολές (85,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φάνης Μεντής με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ (1-1), 1 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 13:53 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/7 δίποντα (71,4%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 19/64 δίποντα (29,7%), 3/13 τρίποντα (23,1%), 21/34 βολές (61,8%), 46 ριμπάουντ (8-38), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 21 λάθη. Ο HeartΑετός είχε 21/62 δίποντα (33,9%), 1/17 τρίποντα (5,9%), 3/8 βολές (37,5%), 41 ριμπάουντ (13-28), 7 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη.

Devotion(Βασιλείου): Μπέτσος 12, Χαρτάς Α. 4 (8 ριμπ), Λιοφάγος 7, Γιαννακόπουλος 13 (10 ριμπ), Μητρόπουλος-Σταυρόπουλος 6, Νικολόπουλος 3, Βασιλείου 4, Χαρτάς Λ. 19 (9 ριμπ).

HeartΑετός(Καραχατζίδης): Τακουμάκης 12, Μεντής 10, Χρονόπουλος, Μπαρμπέρης 5 (7 ριμπ), Πετρόπουλος 2, Καρκαβίτσας 6 (8 ριμπ), Τριανταφύλλου 8 (12 ριμπ), Βίτσος, Χριστούλης 5.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των παιχτών της Devotion και ο τρόπος που χειρίζονται τις καταστάσεις!