23/09/2023
Circle BC 25 16 7 19 - 67 -
Χάνειball 6 20 12 8 - 46 -

Νίκη από τα... αποδυτήρια για την Circle!

Με όπλο το εξαιρετικό της πρώτο δεκάλεπτο, η Circle επικράτησε της ΧάνειBall στο Athens Sports Hall και έσπασε το... ρόδι στην Development League.

Τρομερό - εντυπωσιακό - εκρηκτικό. Καλώς έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το ξεκίνημα της Circle στην αναμέτρηση, καθώς με ολοκληρωτικό μπάσκετ και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ζαφειρόπουλο, Καραγκίκα και Μανσόλα προηγήθηκε με 25-6. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης, πήραν σκορ από τον Γεωργίου, όμως είχαν να ανέβουν ένα... βουνό για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Η ΧάνειBall με Γιαννακή και Κ. Χριστόπουλο κατάφερε να... ροκανίσει την διαφορά και να την ρίξει κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Με τον Μανσόλα να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και τους Χαλάτση και Καραγκίκα να σκοράρουν από μέση απόσταση, η Circle επανέφερε την... τάξη στο φινάλε του ημιχρόνου, κάνοντας το σκορ 41-26.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα και την αστοχίας των γηπεδούχων και προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Έτσι, με καλάθια των Γιαννακή, Γεωργίου και Δ. Χριστόπουλου μείωσαν σε 48-38. Οι γηπεδούχοι που άρχισαν να... νιώθουν την πίεση του αντίπαλου έπρεπε να παρουσιαστούν πιο συγκεντρωμένοι και σοβαροί στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Αποφασισμένη να μην γκρεμίσει όσα έχτισε στα προηγούμενα δεκάλεπτα παρουσιάστηκε η Circle στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Με ωραίες συνεργασίες και πολυφωνία στην επίθεση, η ομάδα του Γεωργίου έτρεξε επιμέρους σκορ 19-8, κυριάρχησε κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ και έφτασε με εμφατικό τρόπο στη νίκη. Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η ομάδα του Χριστόπουλου, η οποία γνώρισε βαριά ήττα και μπήκε σε προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανσόλας με 28 πόντους (12/15 δίποντα, 4/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/54 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/30 δίποντα, 3/27 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Circle (Γεωργίου): Δόβας, Ζαφειρόπουλος 3 (1), Ζυγούρης 6, Καραγκίκας 9 (1), Μανσόλας 28, Ματσούκας 1, Μπακόπουλος 13 (1), Παπαχρήστου, Χαλάτσης 7 (1), Χατζηγιαννίδης

ΧάνειBall (Γ. Χριστόπουλος): Γεωργίου 14 (3), Γιαννακής 14, Δαμουλάκης 4, Κότσιφας, Γ. Χριστόπουλος 6, Κ. Χριστόπουλος 2, Δ. Χριστόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο της Circle.