10/12/2023
Peristeri Wardogs 12 17 5 14 - 48 -
Ερυθρός Σταυρός 28 15 29 16 - 88 -

Νίκη από τα αποδυτήρια για τον Ερυθρό Σταυρό!

Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί από την αρχή της αναμέτρησης. Με τους Μανίκα και Θανάση Φαλάγγα μπροστάρηδες στην επίθεση, πήραν διψήφια διαφορά πόντων από νωρίς, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 12-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, με τους Καρακατσάνη και Μυτιληναίο να ξεχωρίζουν επιθετικά. Ο Ερυθρός Σταυρός όμως, με πρωταγωνιστή τον Αγραπίδη, συνέχιζε να έχει διψήφια διαφορά,  με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους παίχτες των φιλοξενούμενων να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο. Με επιμέρους σκορ 29-5, "κλείδωσαν" την νίκη, με το σκορ στο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-72.

Όλα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και τους γηπεδούχους να μένουν από ανάσες αφού ολοκλήρωσαν τον αγώνα με έξι παίκτες. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 48-88.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μανίκας με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρακατσάνης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 2/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/49 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 51 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καραπιπεράκης 4, Νικολαρόπουλος 3,   Καρακατσάνης 18, Σοφός 8, Μυτιληναίος 4, Βακολέτος 2, Συνιόρογλου 6.

Ερυθρός Σταυρός (Ασυμομύτης): Παπαδόπουλος 4, Φαλάγγας Αλ. 5, Μανίκας 25, Ασημομύτης 4, Κολοβός 2, Αγραπίδης 24, Φαλάγγας Θαν. 17, Πάντζαλης 3, Τσέκα 4.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό παιχνίδι του Ερυθρού Σταυρού.