12/11/2023
West Side B.C 14 3 12 16 - 45 -
Campeon Εθνικός Star 10 19 11 13 - 53 -

Νίκη χρυσάφι για τον Campeon Εθνικό Star !

Υπερπολύτιμη νίκη πέτυχε το βράδυ της Κυριακής στο ASH ο Campeon Εθνικός Star που εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των West Side και επικράτησε με 45-53.

Με επιθετικό κρεσέντο από τον συνήθη ύποπτο στο τρίποντο Μπελεχάκη (9π.) οι West ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Οι μετέπειτα νικητές, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Δεληδάκη (3π.), Λάγιο (3π.), Σέργη (2π.) και Τόλια (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Campeon προστάτεψε πολύ αποτελεσματικά το καλάθι του και με πρωταγωνιστή τον Λάγιο (10π.) έχτισε διψήφια διαφορά σχετικής ασφαλείας. Επιθετικό μπλακ για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα με μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς δια χειρός Τριανταφυλλίδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 17-29.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Σιαπάνη διατήρησε την ανωτερότητά της και χάρη στους Λάγιο (5π.), Δεληδάκη 92π.), Τόλια (2π.) και Ζουρίδη (2π.). Μια μίνι αντίδραση επιχείρησαν να βγάλουν σε αυτό το διάστημα οι West Side, χάρη στα μακρινά σουτ των Μπελεχάκη (6π.), Τριανταφυλλίδη (3π.) και Στέφου (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός Star κατάφερε με σύμμαχο το χρόνο να διαχειριστεί την κατάσταση και να σφραγίσει την τέταρτή του νίκη για φέτος, ενώ οι West υποχώρησαν στο 5-3, παρά την προσπάθεια των Μπελεχάκη (8π.), Στέφου (4π.) και Τριανταφυλλίδη (4π.) στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο τέλος του αγώνα, οι West Side είχαν 9/28 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Στον αντίποδα, ο Campeon Εθνικός Star είχε 19/47 δίποντα, 5/31 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και κανένα λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Τριανταφυλλίδης με 12 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, ¼ τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος.

West Side (Αδελφόπουλος) : Αδελφόπουλος, Ελμενσάουι, Μπελεχάκης 23 (7), Σεμερτζίδης 2, Στέφος 8, Τριανταφυλλίδης 12 (1).

Campeon Εθνικός Star (Σέργης) : Δεληδάκης 7 (1), Ζουρίδης 4, Λάγιος 18 (2), Μελάς 6 (2), Σέργης 2, Τόλιας 10, Φλάσκος 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.