23/10/2021
Salonica Old Stars 16 9 19 8 - 52 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 5 10 12 15 - 42 -

Νίκη δια χειρός Ματούλα για τους Old Stars!

Μπαίνοντας δυναμικά από την αρχή στο παιχνίδι, οι Old Stars κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια εναντίον των πάντα μαχητικών Superψώνιων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο συνήθης ύποπτος Ματούλας πήρε φωτιά για τους τυπικά γηπεδούχους Old Stars και πέτυχε 11 πόντους με ένα τρίποντο. Για τους φιλοξενούμενους, τρεις πόντους πέτυχε ο Τσουκαλάς και δύο ο Μούστος. Σκορ περιόδου 16-5.

Νικητές του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν τα Superψώνια, που έκαναν την αντεπίθεσή τους, με τον Ακριτόπουλο να πετυχαίνει πέντε πόντους. Για τους Old Stars, το σκοράρισμα ήταν μοιρασμένο. Σκορ περιόδου 9-0 και όλα έδειχναν πως οι Seattle δε θα εγκατέλειπαν εύκολα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ματούλας όπλισε ξανά με τους οκτώ πόντους που πέτυχε, διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Απέναντί του βρήκε τον Μούστο, ο οποίος με έξι προσωπικούς πόντους προσπάθησε να διατηρήσει την ομάδα του στο κυνήγι της νίκης. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τσουκαλάς που πέτυχε τέσσερις πόντους. Σκορ περιόδου 19-12.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμα μια αντεπίθεση, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να τους οδηγήσει στη νίκη. Πέντε πόντοι για τον Τσουκαλά και από τέσσερις για τους Σειταρίδη και Αλεξιάδη. Τελικό σκορ 52-42.

Old Stars (Χριστοδουλίδης): Λαθουράκης 7(1), Γούναρης 4(1), Ποτουρίδης 2, Ματούλας 22(2), Σειταρίδης 11(1), Αλεξιάδης 6, Βλάχος.

Seattle Superψώνια: Ιωαννίδης, Ακριτόπουλος 7(1), Μούστος 11, Τσουκαλάς 14, Φουντουλάκης 4, Μαλακώζης 4, Ιορδάνου 2.