03/12/2022
Σκόρπιοι BC 12 20 19 17 - 66 -
Brotherhoops 26 12 10 18 - 56 -

Νίκη δια χειρός Χειράκη!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για την 12η αγωνιστική της Development2, οι Σκόρπιοι πέτυχαν τη δέκατη νίκη στη λίγκα, καθώς επιβλήθηκαν των Brootherhoops με σκορ 66-56.

Οι παίκτες της αλεπούς των πάγκων, Παναγιώτη Τσουλάτη, πραγματοποίησαν εμφάνιση να την πιεις στο ποτήρι, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τον Κωτσάκη(11π) να πληγώνει τους Σκόρπιους τόσο εντός παιδιάς, όσο και από το τρίποντο έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο συν δεκατέσσερα με σκορ 12-26. Στην άλλη πλευρά ο Δήμου με 6 πόντους ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του .

Στη συνέχεια του παιχνιδιού,οι γηπεδούχοι έδειξαν για πρώτη φορά ότι διαθέτουν αγωνιστικό σφυγμό. Οι Σκόρπιοι έπαιξαν αρκετά καλύτερη άμυνα, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Χειράκη(8π) και Βεζυράκη να αναλαμβάνουν τον κύριο όγκο των επιθέσεων, οδηγήθηκαν στο ημίχρονο στο μείον έξι με σκορ 32-38. Στην αντίπερα όχθη, η ευστοχία του εκπληκτικού Κωτσάκη(5π) σε καίρια χρονικά σημείο της περιόδου ήταν ο κυριότερος λόγος που οι Brotherhoops κράτησαν το προβάδισμα.

Οι Σκόρπιοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena αποφασισμένοι να πάρουν εκείνοι τα ηνία του  παιχνδιού και εν τέλει τα κατάφεραν,με καλάθι του Χειράκη, πραγματοποιώντας στην εκπνοή της τρίτης περιόδου το υπέρ τους 49-48. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, με τους Αλέξανδρο Βούγα(4π), Ζαχαρόπουλο(2π), Κιτσάκη(2π) και Τζεβελέκος(2π) να πετυχαίνουν τους δέκα πόντους στο διάστημα αυτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με το μαχαίρι στον λαιμό, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και με τον Χειράκη να πετυχαίνει τους εννέα από τους δεκαεφτά συνολικά πόντους, κατάφεραν έστω και δύσκολα να κατακτήσουν ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Development2 με σκορ 66-56 .

Betsson MVP των φιλοξενούμενων ήταν ο Ρήγας Κωτσάκης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι Σκόρπιοι είχαν 24/62 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 9/28 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη .

Σκόρπιοι(Χειράκης): Βεζυράκης 14, Δήμου 7, Ευθυμίου 9, Καρπούζας 6, Μέτσο, Μιχαλόπουλος, Μπατάλας 2, Πατσιαλής 2, Σαραντάρης 3, Χειράκης 23.

Brotherhoops(Τσουλάτης) : Αλέξανδρος Βουγάς 10, Μιχαήλ Βουγάς 3, Ζαχαρόπουλος 8, Κωτσάκης 22, Μήσιος, Τζεβελέκος 5, Χάλαρης 8.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο, η αντίδραση των νικητών, αλλά και η απόδοση των Χειράκη και Κωτσάκη!