15/10/2020
Τα Βουνά 13 14 8 14 - 49 -
Devotion 9 16 12 8 - 46 -

Νίκη-Έκπληξη απο τους Ι5!

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του κυπέλλου, οι Ι5 τα έβαλαν με 1 από τα powerhouse της διοργάνωση, την Devotion! Αν και κανείς θα περίμενε μια εύκολη επικράτηση των 2ων, οι Ι5 έκαναν την έκπληξη και πήραν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 49-46!

Τα δόντια τους έδειξαν οι «γιωτάδες» στην 1η περίοδο. Με την νέα μεταγραφή aka Διονύση Λιόλιο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με τους Γεωργόπουλους να οργανώνουν σωστά, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 4 πόντων. 3 καλάθια είχε ο θηριώδης center της Devotion, Ρουμελιώτης κρατώντας έτσι την ομάδα του όρθια. Το σκορ μετά από τα πρώτα 10 λεπτά διαμορφώθηκε σε 13-9!

Στο καλάθι έριξε την διαφορά η Devotion στο 2ο δεκάλεπτο. Με πρωτεργάτη τον εύστοχο Χαρτά που έβαλε 11 πόντους, η ομάδα του Βασιλείου έμοιαζε να βρίσκει τα πατήματα της. Για τους Ι5 7 πόντους είχε ο Θάνος Γεωργόπουλος και 6 ο Λιόλιος για το 27-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Με σταθερά βήματα η Devotion πέρασε μπροστά στο σκορ στην 3η περίοδο. 3 τρίποντα έβαλε σε αυτή την περίοδο η αρμάδα του Νικολόπουλου ενώ οι άμυνες της ήταν πραγματικά για σεμινάρια! Από την άλλη πλευρά, η πίεση κατέβαλε κατά έναν μεγάλο βαθμό τους νέους Ι5 κάτι που οδήγησε σε πολλά λάθη στην επίθεση. Το μόνο που έσωσε την ομάδα του Λιόλιου από το blowout ήταν η άμυνα!

Με την Devotion να είναι στο +2 όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Κανείς θα περίμενε η εμπειρία της Devotion να επικρατήσει, αλλά προς έκπληξη όλων, οι Ι5 κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους, να πετύχουν κρίσιμες βολές (Τσιρώνης) και να πάρουν το 1ο ροζ της χρονιάς. Γκέλα έκανε η Devotion η οποία έχασε ένα φαινομενικά δικό της παιχνίδι και ο όμιλος παίρνει φωτιά εν όψει της δεύτερης φάσης του κυπέλλου!

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ (1-12), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 1 λάθος σε 38:42 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/9 δίποντα (44,4%), 1/1 τρίποντα (100%) και 2/4 βολές (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Χαρτάς με 23 πόντους 15 ριμπάουντ (2-13), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 33:59 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/12 δίποντα (25%), 5/9 τρίποντα (55,6%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 17/52 δίποντα (32,3%), 3/20 τρίποντα (15%), 6/16 βολές (37,5%), 35 ριμπάουντ (7-28), 7 ασίστ, 16 κλεψίματα, 6 μπλοκ και 12 λάθη. Η Devotion είχε 10/46 δίποντα (21,7%), 7/16 τρίποντα (43,8%), 5/10 βολές (50%), 48 ριμπάουντ (6-42), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 26 λάθη.

Ι5(Γεωργακόπουλος Γ.): Λιόλιος 13 (12 ριμπ, 4 μπλοκ), Τσιρώνης 4, Παπαγεωργίου 4, Γεωργακόπουλος Θ. 9, Γεωργακόπουλος Γ. 8, Δόγκαλης 5, Καπώνης 6 (8 ριμπ).

Devotion(Βασιλείου): Τσέλης 3, Ρουμελιώτης 10 (18 ριμπ), Μπέτσος, Κόλλιας, Λιοφάγος 3, Βασιλείου 5, Νικολόπουλος 2, Χαρτάς 23 (15 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η τεράστια προσπάθεια των Ι5 που ανταμείφθηκε με ένα ροζ φύλλο αγώνα!