04/12/2019
Think Digital - - - - - 45 -
Φα.Πα. - - - - - 43 -

Νίκη έκπληξη απο την Think Digital Group!!!

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του BPL, η Think Digital τα έβαλε με την ΦΑ.ΠΑ. Πριν το ματς κανείς θα μίλαγε για μία δύσκολη αν όχι άνετη επικράτηση της Φαρμακευτικής Πατρών. Κι όμως! Η TD με πολύ καλό μπάσκετ και με τον Παπακώστα σε εξαιρετική μέρα κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 45-43 ενάντια σε μία πολύ δουλεμένη και δεμένη ομάδα κάνοντας την έκπληξη της αγωνιστικής!

Ήρεμη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι δύο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι σχετικά «κρύες» και ήταν άστοχες. Σε αυτό, οφείλεται και το πολύ χαμηλό σκορ της περιόδου (9-10). 2 καλάθια έβαλε ο Βαρελάς για τους γηπεδούχους ενώ από 3 πόντους είχαν οι Γεράνιος και Γκοτσόπουλος για την ΦΑ.ΠΑ.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν μία μίμηση του 1ου. Οι παίχτες συνέχιζαν να αστοχούν σε πολλά ελεύθερα ενώ δεν έλειψαν και τα φάουλ.  Τους 8 πόντους έφτασε ο Βαρελάς κυρίως λόγω του Καπερώνη ενώ από 1 τρίποντο έβαλαν οι Μπαλτάς και Γεράνιος. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 17-18 υπέρ της Φαρμακευτικής.

Η 3η περίοδος ήταν πολύ καλή για την ομάδα του Καπερώνη. Ο Παπακώστας ήταν «βράχος» στην άμυνα ενώ ο captain Καπ. ξέσπασε στα μέσα του δεκαλέπτου βάζοντας 7 συνεχόμενους πόντους. Η ΦΑ.ΠΑ. προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι 4 πόντοι του «Λούη» και το τρίποντο του Μαυρογιάννη δεν ήταν αρκετά.

Ο πίνακας στην αρχή του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου έδειχνε 36-30 υπέρ της Think Digital. Η ΦΑ.ΠΑ. πλέον συνηθισμένη στα δύσκολα προσπάθησε να γυρίσει το ματς κάτι το οποίο θα είχε καταφέρει αν δεν υπήρχε ο Καραντζής που με 5 πόντους σφράγισε την νίκη για τους «μπλε» και υποχρέωσε την νεανική ΦΑ.ΠΑ στην μόλις 2η ήττα της στο πρωτάθλημα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπακώστας με 7 πόντους, 25 ριμπάουντ (7-18), 1 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη σε 39:57 λεπτά. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%) και 3/6 βολές (50%). Για την ΦΑ.ΠΑ. ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γεράνιος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη. Σούταρε 3/4 δίποντα (75%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 5/7 βολές (71,4%).

Σαν σύνολο, η Think Digital είχε 18/46 δίποντα (39,1%), 1/14 τρίποντα (7,1%), 6/11 βολές (54,5%), 50 ριμπάουντ (13-37), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 24 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 11/30 δίποντα (36,7%), 5/41 τρίποντα (12,2%), 6/10 βολές (60%), 35 ριμπάουντ (11-24), 7 ασίστ, 15 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 16 λάθη.

Think Digital (Καπερώνης): Καπερώνης 9 (9 ριμπ, 8 ασίστ), Καραντζής 5, Σταγκίδης 4, Γρίβας 2, Κανούτος, Παπακώστας 7 (25 ριμπ, 6 κλεψίματα), Μαρίνης 2, Βαρελάς 16.

ΦΑ.ΠΑ (Στασινόπουλος): Σπανός 2, Μπαλτάς 5, Μαυρογιάννης 5, Γεράνιος 14, Μπόχαλης 11, Λιόπετας, Βασιλειάδης 1, Χύτας 2, Γκοτσόπουλος 3, Κόκκινος , Στασινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η έκπληξη της ΤD!