09/01/2023
Basket Maniacs 9 10 10 16 - 46 -
Athens Bucks 10 13 14 11 - 48 -

Νίκη – ελπίδα για τους Athens Bucks!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου οι Athens Bucks πήραν πολύτιμη νίκη επί των Basket Maniacs, χάρη στο clutch τρίποντο του Αλέξανδρου Ρετουνιώτη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ανάσαναν στη δύσκολη μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Γκορίτσα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχε (6 ήττες), ενώ οι Μανιακοί του Καλαμιώτη υπέπεσαν σε τρίτη διαδοχική ήττα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο και αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ακόμη ρυθμό λόγω και της διακοπής των γιορτών. Negrin (5π.), Δημητριάδης (2π.) και Καλαμιώτης (2π.) πέτυχαν του πρώτους πόντους των γηπεδούχων, ενώ οι Bucks απάντησαν με Φωτεινό (6π.) και Ρετουνιώτη (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-10.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-13 και τους μετέπειτα νικητές να παραμένουν σε θέση οδηγού, βρίσκοντας στήριγμα στους Δανιά (4π.), Φωτεινό (3π.), Χριστόπουλο (2π.), Ρετουνιώτη (2π.) και Αμανατίδη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Basket Maniacs παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καλαμιώτη (5π.), Κεραμάρη (2π.), Σαραντόπουλο (2π.) και Σπ. Στασινόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-23.

Μετά την ανάπαυλα η πλάστιγγα συνέχισε να γέρνει προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, αφού οι Bucks παρέμειναν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Με τους Ρετουνιώτη (6π.), Αμανατίδη (5π.) και Φωτεινό (3π.) να ξεχωρίζουν, οι Αθηναίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με κάβα 7 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-37.

Οι Basket Maniacs δεν τα παράτησαν. Με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλα καλάθια από τους Negrin (5π.), Κεραμάρη (5π.), Καλαμιώτη (2π.), Δημητριάδη (2π.) και Γ. Σταστινόπουλο (2π.) οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά λίγο πριν το τέλος με 46-45. Στην κρίσιμη τελευταία επίθεση, όμως, ο Αλέξανδρος Ρετουνιώτης ευστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο και χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Στο τέλος του αγώνα, οι Basket Maniacs είχαν 12/26 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Athens Bucks είχαν 13/31 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Φωτεινός με 16 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Negrin 13 (3), Δημητριάδης 7 (1), Καλαμιώτης 9 (1), Κεραμάρης 9, Σαραντόπουλος 2, Σασσάς, Στασινόπουλος Γ. 2, Στασινόπουλος Σπ. 4.

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Αμανατίδης 7, Γκορίτσας, Δανιάς 5, Καμπόλης, Ρετουνιώτης 17 (1), Φωτεινός 16 (4), Χριστόπουλος 3.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.