69
Thu 21 14 15 19 - 69 -
Paliagoura 8 18 16 15 - 57 -

Νίκη ελπίδας για την Thunder!

Ύστερα από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η Thunder επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών στην κορυφαία κατηγορία του Basketaki, αφού κέρδισε με 69-57 τα ελλιπέστατα Paliagoura στο κλειστό του Κολωνού.

Δυναμικά ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με καλάθια των Μιχελάκου, Μαρκογιαννάκη και Σαμπάνη προηγήθηκαν με 21-8, δείχνοντας από νωρίς ποιος θα κάνει κουμάντο στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι που ήταν τελείως έξω από τα… νερά τους, σκόραραν με τους Τζανάκη και Χρυσανθακόπουλο.

Τα Paliagoura στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης και με… αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 27-26, χάρη στα καλάθια των Τομαρά και Χρυσανθακόπουλου. Οι «μπλε» ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας, κατάφεραν να δώσουν τις δικές τους απαντήσεις στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Μαρκογιαννάκη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 35-26 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Μια επανάληψη του δευτέρου δεκαλέπτου είχαμε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Thunder να έχει αρχικά ένα καλό προβάδισμα, τα Paliagoura να επιστρέφουν και τα μειώνουν και την Thunder εν τέλει να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά. Για τους γηπεδούχους οι Μαρκογιαννάκης, Ανδρεδάκης και Ζαΐμης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Μο΄θσουρας και Χρυσανθακόπουλος ήταν αυτοί που τράβηξαν το… κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 50-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, με τους Κοντορουχά και Μούσουρα, όμως η Thunder δεν ήταν διατεθειμένη να μπει σε περιπέτειες. Με τον Μιχελάκο να τα πηγαίνει εξαιρετικά τόσο στο οργανωτικό, όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι και τους Σαμπάνη και Μαστορίδη να προσφέρουν τα μέγιστα, οι «μπλε» σημείωσαν 19 πόντους και πήραν τη νίκη με 69-57, μένοντας «ζωντανοί» στο… κυνήγι της παραμονής. Τα Paliagoura έχοντας μόλις 6 άτομα στην αποστολή και τον Κασκάνη άρρωστο,  το πάλεψαν μέχρι τέλους, ωστόσο ξέμειναν από δυνάμεις.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μιχελάκος με 13 πόντους (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μούσουρας με double double και 15 πόντους (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/43 δίποντα (48,8%), 6/19 τρίποντα (31,6%) και 9/11 βολές (81,8%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/34 δίποντα (44,1%), 6/30 τρίποντα (20%) και 9/14 βολές (64,3%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Thunder (Λαγός): Μιχελάκος 9 (3), Ζαράνης, Ανδρεδάκης 17 (1), Ζαΐμης 6, Μαρκογιαννάκης 17 (2), Νικολαρόπουλος 2, Τσιστράκης, Τζούρτος, Σαμπάνης 8, Μαστορίδης 6

Paliagoura (Κοντορουχάς): Τζανάκης 7 (1), Χρυσανθακόπουλος 19 (3), Κασκάνης 3, Κοντορουχάς 4, Μούσουρας 15 (2), Τομαράς 9

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η επιστροφή της Thunder στα ροζ φύλλα.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των φιλοξενούμενων.