04/02/2024
Hurricanes 21 17 7 14 - 59 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 24 5 12 15 - 56 -

Νίκη ελπίδας για τους Hurricanes

Με διαφορετικούς στόχους αλλά το ίδιο πάθος μπήκαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Οι Hurricanes με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα πέρασαν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού(16-14). Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, με τον Καλλούλη με πετυχαίνει οχτώ συνεχόμενους πόντους, βρήκαν απάντηση στο δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 21-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να στήσουν μπλόκο στην άμυνα τους. Δεχόμενοι μόλις πέντε πόντους και σκοράροντας δεκαεπτά, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με σκορ 38-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες πίεσαν πολύ στην άμυνα και οδήγησαν τους Hurricanes σε πολλά λάθη. Με σερί 9-0 πλησίασαν στους τρεις πόντους (44-41), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 45-41.

Το ματς φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και αυτό ακριβώς έγινε. Οι φιλοξενούμενοι με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Λαδά πέρασαν μπροστά στο σκορ (48-50).Ώστόσο, οι Hurricanes δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Βρήκαν ξανά απάντηση, και  με τρίποντο του Βασιλειάδη ξαναπήραν το προβάδισμα.Έπειτα,  ένα ακόμη τρίποντο του Κασελάκη ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους στη μάχη της παραμονής. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 59-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Περσίτσας 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Λαδάς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/25 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 8/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 3/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3⁹ κοψίματα, 4 λάθη.

Hurricanes (Λατίφης): Βασιλειάδης 3, Βλάχος 6, Κασελάκης 7, Λατίφης 9, Μακρής, Μεντής 19, Περσίτσας 15, Ρούσσος, Σακελλαρίου.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής): Ανδρικόπουλος 2, Γαλάνης 3, Δημογέροντας 6, Δούστος 6, Καζάνης 1, Καλλούλλη 11, Λαδάς 23, Ντεγιάννης, Τερζής, Φραντζεσκάκης 4.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στο τέλος των Hurricanes.