03/03/2024
San Antonio Smurfs 24 10 18 21 - 73 -
Lobsters BC 12 25 8 7 - 52 -

Νίκη ελπίδας για τους Smurfs!

Εκμεταλλευόμενοι την εκτελεστική δεινότητα των Σταύρου, Γκουρογιάννη και Νινιού, οι Smurfs ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και "έχτισαν" από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι Lobsters σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Τρικαλιώτη και Παπούτσογλου, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lobsters έβγαλαν αντίδραση, έπαιξαν πιο μυαλωμένα, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Δόλια και Τρέντσιο, έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (34-37). Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν νεκρά διαστήματα στην απόδοσή τους, πέταξαν στα... σκουπίδια το διψήφιο προβάδισμα του πρώτου δεκαλέπτου και μπήκαν σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Smurfs. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μανδρώνη και Μουτσιόπουλο, τα "Στρουμφάκια" επαναφέροντας την... τάξη, αφού έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-8 (52-45). Οι φιλοξενούμενοι άφησαν την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια και είδαν τον Τρικαλιώτη να διασώζεται από το... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα του Δόλια και τα δίποντα του Τρέντσιου δεν έδωσαν... ανάσα στους Lobsters, αφού οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα πάτησαν γκάζι και... δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Το τελικό 73-52 έκανε τους Smurfs να χαμογελάσουν και να αποκτήσουν ψυχολογία εν όψει της απαιτητικής συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, γνώρισαν δίκαια την ήττα και είδαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία να εξανεμίζονται.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μουτσόπουλος με 14 πόντους (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τρέντσιος με 9 πόντους (3/10 δίποντα, 3/6 βολές) και 14 ριμπάουντ.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Αλέξης 1, Γκουρογιάννης 9, Μανδρώνης 13 (2), Μουτσόπουλος 14 (2), Μποχωρίδης 2, Νίκας 4, Νινιός 14 (2), Σταύρου 16 (5)

Lobsters (Τρικαλιώτης): Γεωργίου 2, Δελαλής, Δόλιας 16 (2), Μπάρλας 2, Παπούτσογλου 6 (2), Ραχμάν 5, Τρέντσιος 9, Τρικαλιώτης 12 (4)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο.