17/06/2022
Χάνειball 13 8 8 5 - 45 -
Terroristas 9 8 21 6 - 55 -

Νίκη ελπίδα για τους Terroristas!

Την Πέμπτη 16 Ιουνίου στο Basketaki Arena , σε ένα κλειστό παιχνίδι με χαμηλό σκορ, οι Terroristas πήραν το ματς με 45-55 απέναντι στην Χάνειball και διατήρησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Χάνειball είχε τον έλεγχο του αγώνα και με το δίδυμο Ι.Χριστόπουλου με 8 και Κ.Κ. Χριστόπουλου με 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, διατηρούσαν το προβάδισμα με 13 – 9. Για τους Terroristas από ένα καλάθι πέτυχαν Βατικιώτης, Τσιαούσης , Γάτσος και Νίκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν άστοχες, με το επιμέρους σκορ να είναι χαμηλό(8-8) και την διαφορά να μένει στο +4 για την Χάνειball. Ο Ι. Χριστόπουλος συνέχισε το βιολί του με 6 πόντους, με τον Μπελεφάντη να βάζει ένα καλάθι, ενώ για τους Terroristas ξεχώρισε ο Λίτινας με 5 πόντους, με τον Γάτσο να σκοράρει από το 6.75.

Οι Terroristas ξεκίνησαν εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο, πυροβολώντας κατά ριπάς από τα 6.75( Λίτινας 2, Κονοφάος) και με καλάθια από κοντά των Νίκα-Γάτσου έκαναν το σκορ 21-30.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μαζέψουν την διαφορά με 5 πόντους του Κ.Κ. Χριστόπουλου και καλάθια από Δ. Χριστόπουλο και Κ.Σ. Χριστόπουλο, όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Νίκα που πέτυχε 7 πόντους, είχαν στο τσεπάκι τους το + 9(29-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν με τρίποντο του Κ.Κ.Χριστόπουλου και καλάθι του Κ.Σ. Χριστόπουλου, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και με τέσσερις του Νίκα και δύο του Κονοφάου, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 45 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάριος Νίκας με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Χάνειball είχε 14 / 42 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 2 / 10 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Οι Terroristas είχαν 10 / 48 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 14 / 23 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος ): Δαμουλάκης, Κότσιφας 1, Μπελεφάντης 2(9ρ.), Ι. Χριστόπουλος 16(7ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 15, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 9(16ρ.).

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 2(7ρ.), Γάτσος 7, Κονοφάος 5, Λίτινας 16, Μπουγάς 3(9ρ.), Νίκας 16(12ρ.), Τσιαούσης 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.