17/01/2024
Να σαι καλά 11 9 29 21 8 78 -
East Side Pylaia 22 19 14 15 12 82 -

Νίκη έπειτα από παράταση για τους East Side Pylaia!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι East Side Pylaia εντυπωσίασαν με μια συναρπαστική εμφάνιση. Οι παίχτες της ομάδας, με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Μέλλιο, Τσάνγκα και Σιδόπουλο, κατάφεραν να καταλάβουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους East Side Pylaia να οδηγούν με 11-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι East Side Pylaia συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίχτες της ομάδας, ειδικά οι Μέλλιος, Μηλιώνης και Σιδόπουλος, συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους. Η άμυνα των Να Σαι Καλά βρέθηκε σε δυσκολία αντιμετώπισης του επιθετικού πνεύματος των East Side Pylaia, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 20-41 υπέρ των Cartel BC.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Να Σαι Καλά με τους Κωστόπουλο, Γαμβράκη και Κοντόπουλο να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών κατάφεραν να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ και να δώσουν άλλη τροπή στην ροή του παιχνιδιού. Σκορ περιόδου 29-14 υπέρ των Να Σαι Καλά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο τα είχε. Οι Να Σαι Καλά επιχείρησαν να ολοκληρώσουν μια επικών διαστάσεων ανατροπή. Μέσω των Κωστόπουλο, Γαμβράκη και Κοντόπουλο οι Να Σαι Καλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Τους δόθηκε και η ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά το σουτ που επιχειρήθηκε στο τέλος ακριβώς του χρόνου του αγώνα δεν βρήκε στόχο και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στο κομμάτι της παράτασης οι East Side Pylaia αν και ήταν μόλις 5 παίκτες καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού έδειξαν χαρακτήρα και ψυχραιμία και έτσι κατάφεραν και έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Να Σαι Καλά. Τελικό σκορ του ντέρμπι 78-82 υπέρ των East Side Pylaia.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Πέτρος Μέλλιος ο οποίος πέτυχε ένα εντυπωσιακό Double Double με 42 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Να Σαι Καλά ήταν o Απόστολος Κωστόπουλος ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Να Σαι Καλά: Αφουκατούδης 5, Γαβρίλοβιτς 4, Γαμβράκης 25(6),  Κοντόπουλος 12(1), Κωστόπουλος 30(4),  Μάρκος, Τερζής 2, Φατόλιας

East Side Pylaia: Μέλλιος 42(1), Μηλιώνης 15(1), Μπαμπαράτσας 3, Σιδόπουλος 12(2),  Τσάνγκα 10