29/11/2023
Fioretsina Salonica 16 18 13 20 13 80 -
Leathal Pistols 24 22 8 13 11 78 -

Νίκη έπειτα από παράταση για τους Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Leathal Pistols και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Μιχέλη-Γαλή και τα μεγάλα τρίποντα του Μαρκόπουλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-24.

Στην δεύτερη περίοδο οι Fioretsina Salonica ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειωσουν την διαφορά με τον Τετράδη, τον Νούσιο και τον Τερζάκη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Leathal Pistols έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Γαλή,τον Μιχέλη και τον Καραγκιαούρη κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Fioretsina Salonica με τον Τετράδη, τον Νούσιο και τον Παπαβασιλείου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Leathal Pistols με τον Μιχέλη να είναι ασταματητος κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 47-54.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Fioretsina Salonica οι οποίοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έχοντας ως πυλώνες τους Τετράδη, Τερζάκη και Παπαβασιλείου κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και εν τέλει να το στείλουν και στην παράταση με ένα σπουδαίο τρίποντο του Παπαβασιλείου.

Χαμηλό το τέμπο της παράτασης σκληρές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Οι ομάδες πάλεψαν για την νίκη, δίνοντας τα πάντα για την νίκη, την οποία εν τέλει κατάφεραν να πάρουν οι Fioretsina Salonica έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα ο οποίος τα είχε όλα.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Διονύσης Τετράδης ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 23 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Για τους Leathal Pistols ξεχώρισε ο Χάρης Μαρκόπουλος ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Δοξάκης 1, Ελευθεριάδης, Νούσιος 14, Παπαβασιλείου 13(3), Παπαδόπουλος 4, Ταξιλταρίδης, Τερζάκης 16(1), Τετράδης 23(2), Τζάμος 2, Χαριτίδης 5, Χατζηλιάδης 2

Leathal Pistols: Αγτζίδης 6, Γαλής 13(3), Γιαγκόπουλος 8(2), Ευαγγελίδης 6, Καραγιαννιώτης 2, Καραγκιαούρης 11, Μαρκόπουλος 13(3), Μιχέλης 14, Πρωτογερόπουλος, Τσολακίδης 5