56
D.Y. 14 13 17 12 - 56 -
Elapuse BC 11 21 16 13 - 61 -

Νίκη για Elapuse!

Στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων μετά την αποχή λόγω κορονοϊού, η Elapuse έστω και αν χρειάστηκε να τελειώσει τον αγώνα με τέσσερις παίχτες στα τελευταία δύο λεπτά, πήρε τη νίκη απέναντι στην D.Y με 56-61, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, το βράδυ της Τετάρτης.

Ένας καυτός Κερασίδης εμφανίστηκε στο παρκέ με το ξεκίνημα του αγώνα, με τον πλέι μέικερ των γηπεδούχων να πυροβολεί τρεις φορές από την περιφέρεια και τους Βλαντή και Μιγιόνη να προσπαθούν για Elapuse, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-11 υπέρ της DY.

Καταιγισμός τριπόντων στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου , με τον Φραγκογιάννη από τη μία και τον Βλαντή από την άλλη να είναι αποδοτικοί στο σκοράρισμα, τον ρυθμό του αγώνα να είναι εξαιρετικός και έτσι οδηγηθήκαμε στο 27-32 ημιχρόνου, με την Elapuse να είναι λίγο καλύτερη στα σημεία.

Έχασε τον ρυθμό του το παιχνίδι με τις αρχές του δεύτερου μέρους, με την Elapuse να εκμεταλλεύεται το ξέσπασμα του Γιαννόπουλου, ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 11, με την DY  όμως να μη χάνει την επαφή με το σκορ, με τους Κερασίδη και Αγαδάκο να σκοραρουν και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο εύθραυστο 44-48.

Ένταση επικράτησε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι παίχτες να να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό, η αστοχία και η κούραση εμφανίστηκαν στο παρκέ, με την Elapuse να μην πτοείται από το γεγονός ότι αναγκάστηκε να παίξει με τέσσερις παίχτες στα τελευταία δύο λεπτά, με την ομάδα του Αναγνώστου να παίρνει το παιχνίδι, με 56-61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μιγιόνης έχοντας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από πλευράς DY ξεχώρισε ο καυτός Φώτης Κερασίδης έχοντας 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 6 λαθάκια.

Συνολικά η DY είχε 8/23 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 7/19 βολές, 49 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 20 λάθη. Συνολικά η Elapuse είχε 14/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/23 βολές, 33 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 12 λάθη.

DY (Κερασίδης): Νικολάου 9, Κερασίδης 18 (11 ριμπ), Δημητράκης 4, Αγαδάκος 7 (11 ριμπ), Παπαδόπουλος 10, Φατούρος 2,. Καλαμπόκης 6, Μαλάκης.

Elapuse (Αναγνώστου): Γιαννόπουλος 6 (9 ριμπ), Βλαντής 24 (7 ριμπ), Φραγκογιάννης 6, Μιγιόνης 18 (8 ριμπ), Αναγνώστου 1, Δεσύπρης 6.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή εμφάνιση του “ντοπέ” λόγω τσιμπήματος μέλισσας πριν τον αγώνα όπως μας είπε, Βίκτωρα Μιγιόνη!