08/04/2022
Footballistas - - - - - 64 -
Oklaχώμα - - - - - 53 -

Νίκη για τους Footballistas και το μυαλό στα Playoffs

Νίκη απέναντι στην OklaΧώμα σημείωσαν οι Footballistas στα πλαίσια του τελευταίου αγώνα της regular season του Basketaki Patras League.64-53 ήταν το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν, αλλά να πληρώνουν τα λάθη του α’ ημιχρόνου!

22 πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγό τον Λουμπαρδέα με 11, οι Footballistas επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Με 4 ακολούθησε ο Παναγόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 5 είχε ο Ψατλάκης και 4 ο Γκάβρανιτς. 22-9 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +20 έφτασαν οι «ποδοσφαιριστές» στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Finals Mvp Λίτης με 9. 7 είχε ο Παναγόπουλος που αθόρυβα έφτασε τους 11 στο ημίχρονο. Από 4 πόντους είχαν Γεωργακόπουλος και Γκάβρανιτς για την OklaΧώμα. 40-20 ήταν το σκορ μετά από 2 δεκάλεπτα.

Κατά 6 πόντους μείωσε η OklaΧώμα στο 3ο δεκάλεπτο. Η σκληροτράχηλη παρέα του Μπερδέση, δεν τα παράτησε και προσπάθησε για το καλύτερο. Με τον ίδιο να βάζει 2 τρίποντα και τον Ψαλτάκη να βάζει και αυτός 6, τα πράγματα έμοιαζαν καλύτερα για τους ουραγούς της M. League. 6 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας που κράτησε την διαφορά όρθια για την ομάδα του.

Στην τελευταία περίοδο η OklaΧώμα δεν «μάσησε». Με προσήλωση στο παιχνίδι έφτασε μέχρι και στο -6, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κόλπο γκρόσο. Οι Footballistas έτρεξαν στο γήπεδο και με οδηγό αυτή την φορά τον Ραφαήλ Σιδέρη (6 πόντοι) πήραν το τελευταίο ροζ φύλλο αγώνα της κανονικής διάρκειας. 12-15 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου και 64-53 το τελικό του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ραφαήλ Σιδέρης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ (6-8), 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, δίχως λάθη σε25:21 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Ψαλτάκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-4), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 25/69 σουτ (36,2%), 5/24 τρίποντα (20,8%), 9/15 βολές (60%), 57 ριμπάουντ (20-37), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 22/70 σουτ (31,4%), 4/19 τρίποντα (21,1%), 5/18 βολές (27,8%), 39 ριμπάουντ (15-24), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη.

Footballistas(Ρουμελιώτης-Βουρνάς): Σιδέρης Ρ. 12 (14 ριμπ), Παναγόπουλος 15, Λίτης 12 (10 ριμπ), Σολωμός, Σιδέρης Μ. 4, Λουμπαρδέας 17 (9 ριμπ), Σπαλίαρας 4 (9 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης 6, Πουλουπάτης 1 (8 ριμπ), Ρήγκος 6, Γκάβρανιτς 8 (8 ριμπ), Γεωργακόπουλος 10 (10 ριμπ), Πετρίτσης, Ψαλτάκης 22 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια της OklaΧώμα στο β’ ημίχρονο!