20/10/2019
Houston Problems 9 6 7 11 - 33 -
Peristeri Trelleborg 22 14 23 10 - 69 -

Νίκη για να πάρει τα… πάνω η Trelleborg!

Με νίκη αποχαιρέτησε τον 26ο όμιλο του Basketaki Cup η Peristeri Trelleborg, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική επικράτησε εύκολα των 7 Houston Problems με 33-69 στο κλειστό του Κολωνού.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Καραδενιζλή, καθώς με τους Δρακόπουλο (8π), Δασκαλάκη (6π) και Παύλου (6π) να πετούν φωτιές, προηγήθηκε με 5-22, 1:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι πριν τη λήξη της περιόδου ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 13, 9-22, με τους Γιώργο Στσυριπουλο (4π), Παπαϊωάννου (3π) και Νίκο Σταυρόπουλο (2π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τον Δασκαλάκη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 7 πόντους, η Peristeri Trelleborg πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 15-36. Λίγα πράγματα από τους Houston Problems στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Τσουραπάς εκτέλεσε εύστοχα από την περιφέρεια και ο Γιώργος Σταυρόπουλος μέσα από το ζωγραφιστό.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες, καθώς με ακόμη 6 πόντους του ασταμάτητου Δρακόπουλου, 5 του Τύρου και 4 του Δαλέζο, έφτασαν στο +37, 22-59. Τα αδέρφια Σταυρόπουλοι βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Νίκο να πετυχαίνει 4 και τον Γιώργο να βάζει ένα έμμεσο τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 22-59!

Με την διαφορά στους 37, 22-59, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Trelleborg έφτασε εύκολα στη νίκη με 33-69 έπειτα από 5 πόντους του Δασκαλάκη και τρίποντο του Μιχάλη Σταυρόπουλου. Για τους Houston Problems στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσουραπάς (3π), Λένης, Παπαϊωάννου, Δαλακιάρης και Θωμόπουλος.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν 2/7 βολές, 11/38 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/10 βολές, 27/57 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη, έκλεψαν 10 φορές και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Houston Problems ο Γιώργος Σταυρόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 2 τάπες, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος της Trelleborg ο Δρακόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 8/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λαθάκια και είχε και 1 τάπα.

Houston Problems (Σταυρόπουλος Ν.): Σταυρόπουλος Γ. 9, Παπαϊωάννου 5 (1), Τσουραπάς 6 (2), Θωμόπουλος 2, Σταυρόπουλος Ν. 7, Λένης 2, Δαλακιάρης 2

Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 1, Τάτσης 2, Δαλέζος 8, Σταυρόπουλος Μ. 3 (1), Τύρος 7 (1), Παύλου 10, Τσίντζας 2, Δρακόπουλος 16, Δασκαλάκης 20 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών, αφού όσοι αγωνίστηκαν βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όπως άλλωστε και στο στρατόπεδο των ηττημένων!