17/02/2022
ThunderDogs 20 10 15 21 - 66 -
Elitήριοι by pinguin.gr 6 15 17 16 - 54 -

Νίκη για να πάρουν τα πάνω τους οι ThunderDogs!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους ThunderDogs στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Elitήριους με 66-54 στο κλειστό του Κολωνού και παραμένουν σταθερά στην πρώτη τετράδα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους ThunderDogs, καθώς με 8 πόντους του Καπαρελιώτη, 4 του Σεφέρη, 4 του Πρισιμιτζάκη και άλλους τόσους του Ντιμπ, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 20-6. Ο Φίλιππος Πατωνίδης με 4 πόντους και ο Μωυσής με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα του Βέλλη, 3 πόντους του Καρδάση και 3 του Φιλίππου Πατωνίδη, επέστρεψαν από το -16 και πλησίασαν στους 5, 22-17, 3:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-21, χάρη σε 5 πόντους του Πρισιμιτζάκη και 3 του Καπαρελιώτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαγεωργίου διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της και με 5 πόντους του Στεφανέα, τρίποντο του Καπαρελιώτη και έμμεσο τρίποντο του Σεφέρη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 45-38. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κωνσταντινάκος και Γκότσης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από 3 είχαν οι Ξενόφος, Φίλιππος Πατωνίδης και Μωυσής. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Σκυλιά διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και με δράστες στην επίθεση τους Καπαρελιώτη (8π), Πίνα (6π) και Ντιμπ (4π), έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-54. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γκότσης (7π), Φίλιππος Πατωνίδης (5π) και Ξενόφος (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 17/49 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 16/45 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 27 (!) λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των ThunderDogs ο Καπαρελιώτης με 22 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 4/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Γκότσης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 6/8 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Ντιμπ 10 (1), Σεφέρης 8, Γιακιντζής, Παπαγεωργίου, Καπαρελιώτης 22 (3), Πίνας 6 (2), Πρισιμιτζάκης 13, Στεφανέας 7 (1)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Βέλλης 6 (2), Ξενόφος 7, Τσόκας, Γκότσης 13, Καρδάσης 5, Κωνσταντινάκος 5 (1), Μωυσής 5 (1), Πατωνίδης Φ. 13

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι ThunderDogs!