22/12/2019
Lyonmen 14 21 11 13 - 45 -
Milwaukee Drunks 14 25 12 5 - 42 -

Νίκη για τα λιοντάρια… δια πυρός και σιδήρου!!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Κολωνού παρακολουθήσαμε ένα ντέρμπι για γερά νευρά ανάμεσα στους Lyonmen και Milwaukee Drunks, με τους πρώτους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 45-42 χάρη στην αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο και την ευστοχία τους από τις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο ξεκίνημα του ματς οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σκοράρουν το πρώτο τους καλάθι μετά από 2′ 25 ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους μετά από 3′ 54”! Από εκεί και πέρα ωραία καλάθια από τους Milwaukee τους έφεραν μπροστά 10-14, αλλά ένα τρίποντο και φάουλ του Φραντζέσκου  σχεδόν στην εκπνοή της περιόδου ήρθε να κάνει το τελικό 14-14. Εκτός του Φραντζέσκου ο Θεοδώρου και ο Δημητρίου έβαλαν από 4 πόντους για τους Lyonmen. Για τους Milwaukee Στασινός (5), Ντόκος (5) και Μπέλλης (4) οι σκόρερ τους.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο. Οι ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες και στα τρία πρώτα λεπτά είχαμε το 2-4 υπέρ των Milwaukee. Με τρία λεπτά να απομένουν περίπου, οι Milwaukee πήραν μια διάφορα της τάξης των 5 πόντων, όμως ένα τρίποντο του Θεοδώρου στο τελευταίο λεπτό μείωσε στους δύο. Εν τέλει με καλάθι δύο πόντων των φιλοξενούμενων έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 21-25. Θεοδώρου (5) και Νικηφόρος (2) τους πόντους των Lyonmen, Μπέσιος (4) και Γιάτσε (3) καλύτεροι των Milwaukee.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Milwaukee συντηρούσαν την διάφορα στα επίπεδα των 4-5 πόντων αλλά ένα σερί 6-0 πέρασε τους Lyonmen για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά την αρχή του παιχνιδιού. Με 2′ 47” να απομένουν ο κόουτς των φιλοξενούμενων πήρε τάιμ άουτ και κατάφερε να αφυπνίσει την ομάδα του, αφού έκλεισε την περίοδο μπροστά με 32-37! Μακρύγιαννης (6) και Δημητρίου επανέφεραν τους Lyonmen, Ντόκος (5) και Γιάτσε (3) κράτησαν μπροστά τους Milwaukee.

Και πάμε στην τέταρτη περίοδο όπου οι Lyonmen με άμυνα από γρανίτη κράτησε τους φιλοξενούμενους στους τρεις πόντους στα πρώτα 6 λεπτά!! Εκείνοι πλησίασαν την διαφορά στον ένα πόντο και με 2′ 30 να απομένουν ισοφάρισαν 41-41. Έτσι κύλησε το ματς και στην τελευταία κατοχή για τους Lyonmen ο Κωστής κέρδισε φάουλ και δύο βολές με 25” ακόμα. Ευστόχησε και στις δύο για το 43-41 και στην κατοχή των Milwaukee και με 8,9” να απομένουν κέρδισε βολές ο Στασινός. 1/2 και φάουλ στον Δημητρίου, 2/2 από εκείνον και τελικό 45-42.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Τζουβάνας με 0 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στέφανος Ντόκος με 12 πόντους (3/10 δίποντα και 2/12 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 16/50 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκαναν 8 λάθη, έκλεψαν 2 φορές και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 12/36 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 4 λάθη με την σειρά τους.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 13 (1), Φραντζέσκος 4 (1), Νικηφόρος 2, Δημητρίου 10, Τζουβάνας (17 ριμπ), Ηλιόπουλος, Κωστής 9 (6 ριμπ.), Μακρύγιαννης 7 (9 ριμπ.).

Milwaukee Drunks(Στρατικόπουλος): Γιάτσε 6 (1), Μπέλλης 4 (9 ριμπ.), Μπέσιος 4 (5 ριμπ.), Ντόκος 12 (2), Πάνου, Ραμαντάνης 4, Στασινός 12 (1).

Τι μας άρεσε: Ότι οι δυο ομάδες μας έδωσαν ένα ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και στις λεπτομέρειες.