24/10/2019
Think Digital 14 18 11 17 - 60 -
Τα Βουνά 12 15 10 14 - 51 -

Νίκη και 2-2 για την βελτιωμένη Think Digital!

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Winter Patras League, η ThinkDigital υποδέχθηκε τους Ι5. Το παιχνίδι ήταν στην μεγαλύτερη διάρκειά του κοντινό, με την ΤD να έχει πάντα το προβάδισμα. Οι παίχτες των Ι5 προσπάθησαν αλλά δυστυχώς για αυτούς το δίδυμο Καπερώνης-Βαρελάς ήταν σε πολύ καλή μέρα και πήρε την νίκη με σκορ 60-51!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Καπερώνης στην πρώτη περίοδο. Με 2 τρίποντα και συνολικά 8 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο +2 (14-12). Σε αυτό βοήθησε πολύ και ο Σταγκίδης που είχε 2 καλάθια. Για τους Ι5 7 είχε ο Μπαρτζίλας ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Κουνάδης.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, με τον Καπερώνη να κάνει την διαφορά για την ΤD. Τροφοδότησε σωστά τον Βαρελά, ο οποίος πήρε κάθε ευκαιρία που του δόθηκε ,βάζοντας 9 πόντους. Για τους Ι5 4 καλάθια πέτυχαν τα αδέρφια Γεωργόπουλοι οι οποίοι ήταν σε μέτρια βραδιά επιθετικά.

Οι παίχτες μπήκαν στο παρκέ με τον πίνακα να δείχνει 32-27 υπέρ των γηπεδούχων. Καπερώνης και Βαρελάς συνέχιζαν να κάνουν πλάκα μέσα στο παρκέ. Έβαλαν όλους τους πόντους της ThinkDigital στο 3ο δεκάλεπτο και οδήγησαν εξ ασφαλούς την ομάδα τους. Από 4 πόντους είχαν οι Αγγιούς και Γαλάνης για τους Ι5 που δεν μπορούσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα να κυνηγούν από πίσω σε όλο το παιχνίδι!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησαν οι γηπεδούχοι! 5 από τους 7 παίχτες της TD σκοράραν και εξασφάλισαν την 2η νίκη σε 4 παιχνίδια. Από την άλλη μόνο ο Γιώργος Γεωργόπουλος προσπάθησε για τους Ι5 αλλά οι 10 πόντου που έβαλε δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν ακόμα μία ήττα!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Καπερώνης ο οποίος για μόλις 1 ασσίστ έχασε το tripledouble καθώς είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ (0-12), 9 ασσίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη σε 40 λεπτά! Σούταρε 2/4 δίποντα (50%), 5/9 τρίποντα (55,6%) και 0/5 βολές (0%). Για τους Ι5 ξεχώρισε με μία μέτρια εμφάνιση ο Χάρης Γαλάνης με 7 πόντους και 7 ριμπάουντ (1-7). Είχε παράλληλα, 2 ασσίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 3 λάθη σε 20:47 λεπτά αγώνα. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%), 1/6 τρίποντα (16,7%) και 2/2 βολές(100%).

Σαν σύνολο, η ThinkDigital είχε 14/42 δίποντα (33,3%), 9/19 τρίποντα (47,4%), 5/21 βολές (23,8%), 42 ριμπάουντ (6-36), 12 ασσίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Ι5 είχαν 18/39 δίποντα (46,1%), 4/35 τρίποντα (11,4%), 3/8 βολές (37,5%), 43 ριμπάουντ (12-31), 7 ασσίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 ασσίστ.

ThinkDigital (Καπερώνης): Καπερώνης 19 (12 ριμπ, 9 ασσίστ), Καυκαλιάς 2, Δημητρέλλος 8, Σταγκίδης 9, Γρίβας 3, Βαρελάς 19 (16 ριμπ), Κανούτος.

I5 (Λιόλιος): Γαλάνης 9, Κουνάδης 3, Μπαρτζίλας 4, Γεωργόπουλος Θ. 6, Γεωργόπουλος Γ. 14, Δόγκαλης, Προκοπίου 2, Αναστασόπουλος, Νασκουδάκης 2, Λευθεριώτης 2, Αγγιούς 7, Καπώνης 4.

Τι μας άρεσε: Η μαγεία και η κλάση του Καπερώνη της TD!