29/04/2022
Χάνειball 11 17 12 17 - 57 -
Το Τρίτο Φύλο 12 8 15 12 - 47 -

Νίκη για την παθιασμένη Χάνειball!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena η Χάνειball υποδέχθηκε το Τρίτο Φύλο για την 21η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Η Χάνειball παρουσιάστηκε ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να επικρατήσει με 57-47. Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αφού η Χάνειball θα αγωνιστεί του χρόνου στη νεοσύστατη D3, ενώ το Τρίτο Φύλο έχει ήδη εξασφαλίσει την παραμονή του.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος και Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη το Τρίτο Φύλο είχε πολυφωνία στις επιθετικές του λύσεις. Σκορ δεκαλέπτου, 11-12.

Ξεκάθαρη ανωτερότητα της Χάνειball στο δεύτερο δεκάλεπτο.  Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος (5π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος (5π. με 1 τρίπ.) και Φιλάρετος Κότσιφας (5π.) ηγήθηκαν στο σκοράρισμα των γηπεδούχων, ενώ τις λιγοστές απαντήσεις για το Τρίτο Φύλο έδωσαν οι Παναγιώτης Χαϊδεμένος (2π.), Νίκος Καστρίνιος (2π.) και Γιάννης Λεγάκης (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-20.

Μετά την ανάπαυλα το Τρίτο Φύλο παρουσιάστηκε βελτιωμένο και κατάφερε να ψαλιδίσει ελαφρώς τη διαφορά. Χαιδεμένος, Καρυτιανός και Καστρίνιος ξεχώρισαν και πάλι για τους φιλοξενούμενους, ενώ παράλληλα οι Κωνσταντινός Κων Χριστόπουλος (6π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος (4π. με 1 τρίπ.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-35.

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο η Χάνειball όχι απλώς κατάφερε να αντέξει στην πίεση του Τρίτου Φύλου, αλλά έχτισε και αξιοσημείωτη διαφορά. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο ήταν ο Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος που προσέθεσε ακόμη 8 πόντους με 2 μεγάλα τρίποντα στη συλλογή του. Το Τρίτο Φύλο δεν κατάφερε να αντιδράσει έγκαιρα και υποχρεώθηκε στην δέκατη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 14/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Τρίτο Φύλο είχε 12/37 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καστρίνιος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Μπελεφάντης 4 (7 ριμπ.), Χριστόπουλος Κων. Κων. 25 (4 ασί., 2 κλεψ., 4 τρίπ.), Χριστόπουλος Σερ. Κων. 11 (10 ριμπ., 5 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Δαμουλάκης 5 (5 ριμπ.), Χριστόπουλος Δ. 4 (6 ριμπ.), Κότσιφας 8 (5 ριμπ., 2 τρίπ.).

Το Τρίτο Φύλο (Χαϊδεμένος) : Παντελής 2, Δεληγιάννης 3 (4 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Καστρίνιος 9 (3 ριμπ., 1 μπλοκ), Γεωργάκης 2 (4 ριμπ.), Μοίρας 4 (5 ριμπ.), Γκατζιάς (4 ριμπ.), Πανάγος 1 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.), Χαιδεμένος 13 (8 ριμπ.), Τσανικίδης 4 (4 κλεψ., 1 τρίπ.), Καρυτιανός 9 (9 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη, παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.