21/11/2019
Falcons 16 10 8 7 - 41 -
Bar Χελώνα 22 - 12 15 - 49 -

Νίκη για τις χελώνες!!!

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του BPL, oι Touvlakers υποδέχτηκαν την BarΧελώνα το βράδυ της Πέμπτης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Bar να εξασφαλίζει την νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, λόγω του εξαιρετικού για ακόμα μία φορά Καστή. Το σκορ στο τέλος του αγώνα ήταν 41-49, με τους Touvlakers να χάνουν ακόμα ένα ματς στην κόψη του ξυραφιού!

Πολύ «δυνατό» επιθετικά ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι ομάδες ξεκίνησαν με όρεξη ενώ μπήκαν αρκετά τρίποντα σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά. 6 πόντους είχε Ιωάννου και 4 ο Δημητριάδης για τους Touvlakers. Στην αντίπερα όχθη, 6 είχε ο Τσίρος ενώ 3 τρίποντα έβαλε ο Λαμπρόπουλος για το τελικό 16-22!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέβη κάτι το εξωπραγματικό. Πιο αναλυτικά, οι φιλοξενούμενοι δεν έβαλαν ούτε έναν πόντο σε αυτήν την περίοδο! Το επιμέρους σκορ ήτανε 10-0 με τον Δημητριάδη να σκοράρει 8 από αυτούς τους πόντους. Έτσι η ομάδα του Θεοδωρακόπουλου δημιούργησε μία διαφορά της τάξεως των 4 πόντων.

Δυνατά μπήκε η BarΧελώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Kαστή ισορρόπησε το παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό της. Στο ματς κράτησε τους Touvlakers στο Ζυγομαλάς με 5 πόντους, οι οποίοι σε γενικές γραμμές είχαν χάσει την οργάνωση που τους διακατείχε στα προηγούμενα λεπτά!

Με τον πίνακα να δείχνει 34-34, ο αγώνας θα κρινόταν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Στα 10 τελευταία λεπτά, οι «χελώνες» ήταν ανώτερες και με ηγέτες τον Τσίρο και τον Καστή κατάφεραν να πάρουν ακόμα ένα ροζ, το δεύτερο συνεχόμενο. Οι Touvlakers για ακόμα μία φορά έφτασαν στην πηγή αλλά τελικά δεν ήπιαν νερό, καθώς οι 4 πόντοι του Δημητριάδη και οι 3 του Πούλου δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπήλιος Καστής με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ (6-17), 4 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 35:20 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/19 δίποντα (36,8%), 0/2 τρίποντα (0%) και 4/10 βολές (40%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 37:26 λεπτά. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%) και 3/8 τρίποντα (37,5%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 12/39 δίποντα (30,8%), 6/25 τρίποντα (24%), 7/11 βολές (63,6%), 54 ριμπάουντ (18-36), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 24 λάθη. H BarΧελώνα είχε 9/35 δίποντα (25,7%), 8/30 τρίποντα (26,7%), 7/16 βολές (43,8%), 43 ριμπάουντ (14-29), 9 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Δημητριάδης 16 (9 ριμπ), Ιωάννου 13 (10 ριμπ), Πούλος 5 (12 ριμπ), Ζυγομαλάς 7 (8 ριμπ), Συφάκης, Θεοδωρακόπουλος, Καιάφας (11 ριμπ).

BarΧελώνα (Παπαδόπουλος): Σκιαδάς 3, Λαμπρόπουλος 12, Γκοτσόπουλος 4 (12 ριμπ), Καστής 18 (23 ριμπ), Τσίρος 9, Σταθόπουλος 3, Σιάμος.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ποιότητα του Καστή!