15/11/2022
Optimus Priamus 6 9 14 9 - 38 -
Draft Fathers 13 10 13 14 - 50 -

Νίκη για τον αρχηγό τους οι Draft Fathers!

Στον αρχηγό τους Μάνο Σκληράκη που απουσίαζε, αφιέρωσαν τη νίκη τους οι Draft Fathers το βράδυ της Τρίτης 15 Νοεμβρίου στο Αρένα, καθώς σε ένα παιχνίδι που υπερείχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του, επικράτησαν με 38 – 50 απέναντι στους Optimus Priamus.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Ιωακείμ με 7 πόντους και τους Βλαχοθανάση, Μαστορόπουλο και Κουνενιδάκη να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν 6-13. Για τους Optimus που δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα, ο Καλτσάκας πέτυχε και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν με τον Καλτσάκα ξανά μπροστάρη με 4 πόντους και τους Χατούνογλου , Δελβενακιώτη να σκοράρουν από κοντά, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Ιωακείμ να ηγείται με 4 πόντους, τον Γιαννακό να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Βλαχοθανάση να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 15 – 23.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τον Ιωακείμ με 9 πόντους να οδηγεί τους Draft Fathers στο προβάδισμα και τους Οptimus να προσπαθούν να πλησιάσουν με αιχμή του δόρατος τον Καλτσάκα με 7 πόντους και τον Χατούνογλου να τον ακολουθεί με 4, για το 29 – 36.

Οι Optimus μπήκαν πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με καλάθια από Χατούνογλου, Δελβενακιώτη και τρίποντο του Φουντουλάκη, μείωσαν σε 36 – 38. Στο εφτάλεπτο που έμενε για την λήξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης και με επιμέρους 2 – 12 με τον Γιαννακό να βγάζει τρομερές άμυνες και τους Βλαχοθανάση και Κουνενιδάκη να τραβούν το κουπί με 4 πόντους, έφτασαν στην νίκη με 38-50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Optimus είχαν 15 / 42 δίποντα, 2 / 7 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Draft Fathers είχαν 14 / 30 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 10 / 13 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Optimus Priamus(Χατούνογλου ): Δελβενακιώτης 6, Καλτσάκας 19, Λύκος 2, Νομικός , Σκουτέρης , Φλώρος , Χατούνογλου 8.

Draft Fathers(Βλαχοθανάσης): Βλαχοθανάσης 10, Γιαννακός 3, Ιωακείμ 20, Κουνενιδάκης 6, Λαυκίδης 2, Μαστορόπουλος 5, Σωτηρόπουλος 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Draft Fathers από την αρχή του παιχνιδιού!