10/10/2023
Άξονας BC 24 22 23 28 - 90 -
Leathal Pistols 16 16 21 15 - 68 -

Νίκη για τον Αξονα BC!

Με την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνάτα στο παιχνίδι τους. Ο Άξονας από νωρίς βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας. Οι Leathal Pistols βρήκαν ρυθμό και μπήκαν στο παιχνίδι παρόλο που δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ, με τελικό σκορ δεκαλέπτου 24-16.

Δεύτερη περίοδο και ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχεια ανέβαινε, ο Αξονας συνέχισε να πετυχάινει καλάθια στην επίθεση, με  Κωστακίδη και Μαργώνη να είναι σε τρομερή φόρμα, με την βοήθεια τους να είναι σημαντική. Οι Pistols δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα και έδωσαν την μάχη τους καθ' όλη την διαρκεία του ημιχρόνου, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με σκορ ημιχρόνου 46-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Pistols μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, μειώνοντας την διαφορά στο σκορ, με τους Σερμπεζή και Μιχέλη να είναι σημαντικός παράγοντας στην επίθεση για την ομάδα. Όμως, ο Αξονας κατάφερε να βρεί πατήματα πάνω στον ρυθμό των αντιπαλων του και να κρατήσει το προβάδισμα με εύστοχα καλάθια και καλές επιθέσεις, με σκορ δεκαλέπτου 62-53.

Τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με πολύ ένταση και υψηλό ρυθμό με το κίνητρο της νίκης να μεγαλώνει. Ο Άξονας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να συνεχίσει το καλο σερί ευστοχών καλαθιών μέχρι το τέλος. Οι Pistols έδωσαν όλη τους την ψυχή και τις δυνάμεις όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη, με τελικό σκορ 90-68